Jak vidí covid studenti středních škol? Soutěž vyhrály video, speciální web i text o tom, jak pandemii vnímají autisté

Info.cz

Vítězem studentské novinářské soutěže na téma „Co změní covid?“ se stal student Gymnázia Jaroslava Heyrovského Lukáš Květoň. Ve více než 15minutovém videu využil řadu žurnalistických žánrů a přiblížil divákům, jak pandemii vnímají jeho vrstevníci.

„Porota měla nesmírně těžkou práci, ocenění by zasloužily téměř všechny zaslané práce. Jejich kvalita všechny členy poroty velice překvapila, studenti k zadání přistoupili opravdu originálně a pečlivě. Lukášova práce je špičková nejen z formální stránky, ale i obsahové,“ uvedl za porotu její člen Vladimír Piskáček.

Na druhé pozici se umístil Maxmilián Tvrdík, ze Střední průmyslové školy v Karviné, který vytvořil speciální webovou stránku na téma Doba koronaviru. „Maxmilián do soutěže přihlásil špičkovou interaktivní webovou stránku, která kvalitou obsahu i přehledným zpracováním značně převyšuje i oficiální webovou komunikaci státu,“ uvedl Piskáček.

Třetí místo obsadila Eliška Nováková z Gymnázia Čáslav s textem Audemie, který pojednává o tom, jak pandemii prožívá její autistický bratr. „Elišky text je nejen perfektně napsaný, ale zároveň přináší velmi cenný úhel pohledu, který nutí se zastavit a zamyslet,“  dodal Piskáček.

Ocenění soutěžící získají kromě telefonů a dat od společnosti T-Mobile i stipendium od Vyšší odborné školy publicistiky a možnost placené stáže v názorovém zpravodajském webu INFO.CZ. 

Porota se po dlouhé diskuzi rozhodla ocenit ještě další příspěvky. Její uznání dostanou Johana Sedláková z Gymnázia Roudnice nad Labem za vynikající umělecky pojaté video o kultuře po pandemii, Michal Bělovský z Gymnázia Chotěboř za povídku Mojžíš má před sebou další těžký úkol, Kristýna Šeděnková z Gymnázia Ostrava-Zábřeh za úvahu Možná si tak nějak víc rozumíme a Barbora CabalkováVojtěchem Bogdánym z Gymnázia v Žamberku za výborný podcast Z levé zadní. Ocenění zaslouží za podcast Život po covidu i Filipa Janoušková z pražského Akademického gymnázia.

„Vzhledem k velkému množství opravdu kvalitních prací jsme se rozhodli kromě vítězů ocenit ještě několik dalších studentů čestným uznáním a chytrým telefonem od naší společnosti,“ uvedl ředitel vnějších vztahů společnosti T-Mobile Petr Jonák. 

Do finále soutěže Co změní covid se nominovalo téměř sto autorů ze středních škol napříč celým Českem. Soutěž pořádala Vyšší odborná škola publicistiky společně s názorovým zpravodajským webem INFO.CZ. Jejím hlavním partnerem byla společnost T-Mobile. Do užšího výběru postoupilo 20 studentů, ze kterých porota vybírala vítěze. 


Všechny soutěžní příspěvky si můžete prohlédnout, přečíst, shlédnout či poslechnout na studentcovid.cz.

SDÍLET

Může Orbán po dvanácti vítězných letech prohrát? Sjednocenou opozici povede do voleb konzervativec z malého města

Karel Barták

Předsedu maďarské vlády Viktora Orbána musí politický vývoj posledních dnů překvapovat, a to spíš nemile. Jeho český spojenec Andrej Babiš ve volbách neuspěl, visegrádská spolupráce proto už nebude tím, čím bývala. A navíc jde spojená maďarská opozice do voleb v příštím roce s jednotnou kandidátkou, do jejíhož čela si o víkendu zcela nečekaně zvolila málo známého, ale o to nadějnějšího politika. Konzervativního starostu menšího jihomaďarského města Pétera Márki-Zayho. Ten některými svými postoji a vystupováním připomíná mladší verzi samotného Orbána, je ale jednoznačně proevropský. Jeho úspěch do předvolební situace vnáší zcela novou dynamiku a jisté je jen jedno – stratégové vládní strany na to zatím nejsou připraveni. Průzkumy veřejného mínění přitom dlouhodobě naznačují, že podpora vládní strany Fidesz a sjednocené opozice je vyrovnaná, obě chce volit okolo padesáti procent respondentů.

Přečíst celý článek
sinfin.digital