Spor o jméno: Památník Lidice odmítá uznat podíl sochaře Hampla na pomníku zavražděných dětí

Památník Lidice se obrátil na Nejvyšší soud. Dovolání směřuje proti rozsudku, podle kterého musí doplnit jméno sochaře Jiřího Hampla na informační desku u pomníku zavražděných lidických dětí. 

Krajský a Vrchní soud v Praze dospěly k závěru, že Hampl je spoluautorem sousoší společně se svou ženou Marií Uchytilovou. Soudní spor začal po změně desky u pomníku v roce 2008. Hamplovo jméno na té nové nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv.

GALERIE: 70 let obnovených Lidic. Takto historické fotografie zachycují jejich zkázu a zločiny nacistů

Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně. Uchytilová tvořila hlavy dětí, Hampl vyráběl těla. „Pravda vítězí - ale dá to fušku,“ řekl Hampl loni poté, co verdikt potvrdil odvolací soud.

Dovolání Památníku Lidice obdržel Nejvyšší soud v říjnu, zatím nerozhodl. Jde o civilní spor, které Nejvyšší soud řeší déle než dovolání v trestních věcech. Rozhodnutí tak lze tak očekávat nejdříve za několik měsíců.

Muslimští středoškoláci se jeli do Polska učit o dějinách holokaustu. Sami se stali terčem xenofobie

Představitelé Památníku Lidice dlouhodobě hájili názor, že pomník je dílem Uchytilové. Advokát památníku se u pražských soudů domáhal vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda a jak se Hampl na tvorbě podílel.

Uchytilová na sousoší Památník dětským obětem války s Hamplem pracovala až do své nenadálé smrti v roce 1989. Své životní dílo umístěné v Lidicích, které nacisti vypálili v červnu 1942, nikdy nespatřila. Prvních 30 soch bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

SDÍLET
sinfin.digital