Spor rektorů se Zemanem pokračuje, někteří 28. října zřejmě opět nedorazí na slavnostní ceremoniál

ČTK, lup

22. 10. 2018 • 18:37

Někteří rektoři se zřejmě letos opět nezúčastní slavnostního ceremoniálu na Hradě, na kterém bude prezident Miloš Zeman 28. října udělovat státní vyznamenání. Letos se slavnostní akt uskuteční u příležitosti 100. výročí od vzniku Československa. Někteří rektoři už pozvánku na Hrad obdrželi, dalším by pravděpodobně mohla přijít v nadcházejících dnech. Třeba rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karel Melzoch ale podle mluvčího školy stejně nehodlá pozvání z Hradu přijmout.

Rektoři měli v posledních letech se Zemanem napjaté vztahy. Slavnostního ceremoniálu 28. října se přestali účastnit v roce 2014, protože se jim nelíbilo, že prezident odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů a že kvůli osobním sporům nepozval na předávání vyznamenání na Pražský hrad rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a bývalého šéfa Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Letos v březnu většina z nich nebyla ani na inauguraci znovuzvoleného prezidenta, ačkoli s výjimkou Beka pozvání na slavnostní akt rektoři dostali.

Rektor Bek zatím nedostal ani pozvánku na letošní předávání vyznamenání, řekla ČTK mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Naproti tomu například rektor Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Vojtěch Petráček pozvání obdržel, podobně jako rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička. Vyjádření předsedy České konference rektorů a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy ČTK zjišťuje. Podle informací ČTK nepřišla pozvánka zatím třeba ani rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové či rektorovi Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) Karlu Melzochovi.

Melzoch má nicméně už nyní jasno, že na Hrad v neděli nedorazí. Podle mluvčího VŠCHT Michala Janovského "má v plánu důstojnější program". Dopoledne se Melzoch hodlá zúčastnit kladení věnců na Vítkově, potom univerzitní akce u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a vojenské přehlídky v Dejvicích a večer půjde na Koncert pro republiku, který bude v Obecním domě.

Naopak rektor ČVUT Petráček, který byl i na Zemanově inauguraci letos v březnu, se na Hrad chystá. Podle mluvčí školy Andrey Vondrákové obdržel pozvánku v pátek. "Pozvánku z Hradu jsem přijal a zúčastním se," napsal Petráček ČTK v SMS. V nedávném sporu mezi ním a bývalým ředitelem Českého institutu, informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Vladimírem Maříkem, kterého Petráček odvolal, se přitom Zeman postavil za Maříka. Prezident tehdy prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka uvedl, že "rektor, který sám ani není profesorem, se zbavuje úspěšných spolupracovníků".

SDÍLET