Staněk jako ministr končí, Zeman bude po dvou měsících konat. Šmarda ale funkci jistou nemá

lup

12. 07. 2019 • 18:36
Prezident Miloš Zeman je podle předsedy ČSSD připravený vyhovět demisi ministra kultury Antonína Staňka a odvolat ho k 31. červenci z funkce. Hamáček to řekl po schůzce v Lánech. „Ve věci jeho nástupce je pan prezident připraven vyčkat na rozhodnutí předsednictva ČSSD,“ dodal předseda strany. V praxi to znamená, že krize není u konce. Pokud prezident nejmenuje Michala Šmardu, je ČSSD zřejmě na odchodu z vlády.

Ohledně nástupce Antonína Staňka není ani po dnešku jasno – nominanta sociálních demokratů Michala Šmardu prezident Zeman v posledních týdnech opakovaně odmítal. „Očekávám, že předsednictvo Šmardu podpoří,“ řekl dnes naopak Hamáček, který tak dal najevo, že jiné jméno teď není ve hře. Zeman podle jeho slov čeká, koho předsednictvo navrhne, a není vyloučené, že Šmardu nakonec odmítne. V takovém případě by ČSSd zřejmě odešla z vlády.

Alternativou podle Hamáčka je, že předsednictvo rovnou rozhodne o demisích ministrů za ČSSD a tedy o odchodu z vlády. Vedení sociálních demokratů zasedá v pondělí a Hamáček říká, že navzdory citelnému posunu ve vládní krizi stále není optimistou. „Z mého pohledu je to postaveno tak, že buď sociální demokracie v té vládě skončí, nebo si bude moci nominovat své ministry,“ dodal předseda ČSSD.

Staněk končí

Hamáček před novináře předstoupil sám, ministr Staněk měl vlastní tiskovou konferenci několik minut po něm. Řekl, že jeho demise byla myšlena od začátku vážně a seriozně a nebylo se dnes k čemukoli vracet.  Staněk označil výsledek schůzky za rozumné řešení a dodal, že ve funkci by nic nedělal jinak. Michala Šmardu nechtěl komentovat. „Je to na předsednictvu, koho navrhne na pozici ministra kultury,“ konstatoval Staněk na otázku, zda má pocit, že jeho nástupcem bude právě Šmarda.

Staněk řekl, že Zeman podle něj Ústavu dodržuje. Dva měsíce, po které prezident jeho demisi nevyřídil, nepovažuje za problém. Ministr po odchodu z funkce hodlá zůstat ve sněmovně.

SDÍLET