Starostou z nasr*ní. S Babišem jsem se neviděl a ani nevím, jestli bych chtěl, říká Slezák

Zbyněk Slezák je starostou jihomoravské obce Němčičky. V rozhovoru pro INFO.CZ, který vznikl jako součást reportážního seriálu Česká jízda, popisuje realitu života v malé obci nebo to, jak místní vztahy zatěžují staré politické křivdy. A co si myslí o Babišovi se Zemanem?

Jak se vám starostuje v obci, která má asi 700 obyvatel?

Je to moje první volební období. V zásadě musím říct, že se nám podařilo po dlouhých letech poslat do opozice ODS, což se projevuje v tom, že se nacházíme ve složité situaci. Opozice má tendenci nám škodit, jsem tady necelé dva roky a už čelím trestním oznámením a podobným záležitostem. Sáhli jsme jim na byznys a oni se s tím těžko smiřují. 

Na jaký byznys?

Kšeftovali s pozemky a teď po obci chtějí, aby jim je za vcelku velké peníze zasíťovala.

Jak se takový konflikt projevuje na atmosféře v obci? Vždyť se tady musíte všichni znát…

Já to mám tak, že dorazím na zastupitelstvo, kde se dohádáme jak psi, ale po skončení pracovní doby to hodím za hlavu. Někteří v tom naopak pokračují i mimo zastupitelstvo, různě pomlouvají a podobně. Každý myslím ale musí vidět, že obec funguje, budují se tady nové věci, aniž by se obec zadlužovala. 

A na čem tedy momentálně děláte?

Zrekonstruovali jsme obecní úřad, ty kanceláře byly zastaralé, ještě z dob komunismu. A právě v těchto dnech řešíme výběrové řízení na opravu chodníků. Půjde asi o jeden a půl kilometru nových chodníků napříč celou obcí. 

Co všechno vlastně obecní úřad spravuje?

Je tady škola, první stupeň. Pak domovinka, což je pečovatelská nebo odlehčovací služba pro důchodce. Dále tady máme kulturní dům, obnovujeme hasičský oddíl, podíl máme také v tělovýchově, která spravuje fotbalové hřiště, koupaliště a lyžařskou sjezdovku.

Co zmíněný kulturní dům? Je během roku využitý?

Každý den skoro. Stolní tenis, florbal, děti, dospělí, chlapi, ženský, několik plesů za rok. Je to – řekl bych – takový multifunkční stánek.

Dole máte krásné fotbalové hřiště, jak to že už nefunguje fotbalový oddíl?

Přišla generační díra. Ti staří odešli, neměl kdo hrát. Nemáme teď nic, nehrají dospělí, ani žáci. Na hřiště ale jezdí na soustředění jiné kluby. Je tam krásné zázemí i s ubytováním.

Demograf Sobotka: mnoho zemí se stane postrasovými, etnické kategorie ztratí význam

Čím se tady většina lidí živí?

Je tady hodně soukromníků ve vinařství. Někteří lidé dojíždí do okolí. Hustopeče, Velké Pavlovice a další města. Třeba i Břeclav. Hodně lidí pracuje také v místním zemědělském družstvu.

Jak na tom zemědělské družstvo je, co pěstuje?

Obilí, řepku a samozřejmě víno. Vinohrady tady vládnou všemu.

Jaká tady je nezaměstnanost?

Malá, hodně malá. Když potřebuju někoho sehnat na technické práce, nemám šanci. Nejsou lidi. Pokud bych nepočítal mladé, kteří jsou těsně po škole a chtějí si ještě užít prázdniny, tak je tady okolo jednoho nebo jednoho a půl procenta nezaměstnaných lidí. Faktem ale je, že mimo vinařskou sezónu, někdy od listopadu do února, to stoupá na nějaká čtyři procenta. 

A co bydlení? Máte obecní byty?

Pokud bych to rozdělil, tak dole máme sedm sociálních bytů. Jsou dotované a platí tam striktní podmínky, za kterých je lze pronajmout.

Jsou zaplněné?

Ano, všechny byty jsou plné. Je to sedm bytů, každý má 35 metrů čtverečních. Pak máme na jiném místě dalších šest sociálních bytů, ve kterých jsou o něco mírnější podmínky. Dále máme čtyři byty na škole, dva na faře, jeden na hasičce a jeden tady na úřadě. Celkem tedy máme jedenadvacet bytů, z toho třináct sociálních.

Kdo v nich bydlí, myslím v těch sociálních bytech? 

Je to namíchaný. V těch dole, kde jsou přísnější podmínky, je to pro seniory, bydlí tam lidé, kterým je 70 roků a více. Dle podmínek dotace. Nahoře jsou maminky s dětmi, ale také senioři. 

Když už mluvíte o důchodcích. Jak taková obec, jako jsou Němčičky, čelí tomu, aby odsud neodcházeli mladí lidé, aby ta obec nestárla?

Je to problém. Máme tady celkem hodně prázdných domů. Jako obec se je snažíme buď odkoupit, anebo zprostředkovat jejich prodej. Zkrátka aby se tady obnovovala populace, případně abychom sem natáhli lidi odjinud. Přece jen se tady za jeden metr čtvereční platí méně, než třeba v sousedních Hustopečích, natož v Břeclavi. Přesto je to jedna z věcí, která je problematická. Přestože tady je škola, koupaliště, dvě hřiště, kulturní dům, pošta, prodejna potravin, lékař, zkrátka celkem dost míst k vyžití a dobré zázemí, je to těžké.

Domácí a zahraniční politika USA. Co z jejich vztahu vyplývá pro Evropu?

Co vás obecně na výkonu funkce starosty, pokud jde o každodenní provoz, nejvíc překvapilo?

Byrokracie. Uvedu příklad: než se vám podaří nechat skácet jeden mizerný strom, musíte mít několik razítek.

Kolik je vás vlastně na úřadu zaměstnaných?

Dva a půl úvazku.

Vy a dva a půl úvazku?

Ne, já a jeden a půl úvazku. Já, účetní a pomocná účetní.

Co jste vlastně dělal předtím, než jste byl zvolen starostou?

Byl jsem technik ve vinařství. V Šardicích.

A jaké jsou vaše plány? Budete post starosty obhajovat?

Popravdě jsem si už několikrát říkal, že se mi něco podařilo, říkal jsem si, jak jsem měl dobrý den. Pak dorazím do hospody, někdo na mě vystartuje a jsem nazpátek v těch „sr*čkách“… Už jsem měl několikrát i nutkání s tím seknout. Nicméně teď bych řekl, že vedení obce spolupracuje a že to je stále otevřený. Spíše ale kandidovat budu.

Jak dlouho jste si kandidaturu rozmýšlel?

Bylo to z hecu, přesněji řečeno, z „nasrání“… 

Vy jste byl zvolený za nezávislé. S kým jste v koalici?

S lidovci.

Jak tady vlastně dopadly parlamentní volby?

V Němčičkách vyhrála ODS. Když to ale vezmu kolem a kolem, ono, pokud jde o parlament, ten výběr moc dobrý není. Můžete volit leda tak ANO nebo ODS. I já jsem ODS někdy volil. Pan Babiš dá leda tak malé všimné důchodcům, a oni mu dají hlas. Jinak nic. 

Viděl jste se někdy s Andrejem Babišem?

Neviděl, ani nevím, jestli bych to chtěl. Ale přes dva lidi na něj máme kontakt. 

A sledujete velkou politiku?

Částečně ano, tomu se člověk nevyhne.

A jak ji hodnotíte?

Když to srovnám třeba s Francií, kde se to mele, tak u nás je to pořád o dost mírnější. A vypadá to, že se chtějí domluvit. Zdá se mi ale, že je to taková hra.

Co říkáte na Miloše Zemana?

On už nemá co ztratit. S panem Babišem jsou kamarádi, jdou si na ruku. Hlavu si myslím, má pořád v pořádku, už to ale není zrovna reprezentativní typ.

Proč si myslíte, že volby na Hrad vyhrál?

Když obhajoval, měl obrovskou výhodu, že už byl prezidentem. Je to svým způsobem osobnost, lidé k němu tíhli. Ti ostatní kandidáti byli oproti němu slabí.

A ještě mi řekněte jednu věc: jak obec fungovala před rokem 1989?

Bylo to soudržnější, byly tady jen dvě strany, komunisti a lidovci. Opravdu se tenkrát snažili a spolupracovali. Bylo to tady klidnější. Po převratu chtěl každý vládnout, každý jel na sebe.

SDÍLET
sinfin.digital