Starostou z nasr*ní. S Babišem jsem se neviděl a ani nevím, jestli bych chtěl, říká Slezák

Zbyněk Slezák je starostou jihomoravské obce Němčičky. V rozhovoru pro INFO.CZ, který vznikl jako součást reportážního seriálu Česká jízda, popisuje realitu života v malé obci nebo to, jak místní vztahy zatěžují staré politické křivdy. A co si myslí o Babišovi se Zemanem?

Jak se vám starostuje v obci, která má asi 700 obyvatel?

Je to moje první volební období. V zásadě musím říct, že se nám podařilo po dlouhých letech poslat do opozice ODS, což se projevuje v tom, že se nacházíme ve složité situaci. Opozice má tendenci nám škodit, jsem tady necelé dva roky a už čelím trestním oznámením a podobným záležitostem. Sáhli jsme jim na byznys a oni se s tím těžko smiřují. 

Na jaký byznys?

Kšeftovali s pozemky a teď po obci chtějí, aby jim je za vcelku velké peníze zasíťovala.

Jak se takový konflikt projevuje na atmosféře v obci? Vždyť se tady musíte všichni znát…

Já to mám tak, že dorazím na zastupitelstvo, kde se dohádáme jak psi, ale po skončení pracovní doby to hodím za hlavu. Někteří v tom naopak pokračují i mimo zastupitelstvo, různě pomlouvají a podobně. Každý myslím ale musí vidět, že obec funguje, budují se tady nové věci, aniž by se obec zadlužovala. 

A na čem tedy momentálně děláte?

Zrekonstruovali jsme obecní úřad, ty kanceláře byly zastaralé, ještě z dob komunismu. A právě v těchto dnech řešíme výběrové řízení na opravu chodníků. Půjde asi o jeden a půl kilometru nových chodníků napříč celou obcí. 

Co všechno vlastně obecní úřad spravuje?

Je tady škola, první stupeň. Pak domovinka, což je pečovatelská nebo odlehčovací služba pro důchodce. Dále tady máme kulturní dům, obnovujeme hasičský oddíl, podíl máme také v tělovýchově, která spravuje fotbalové hřiště, koupaliště a lyžařskou sjezdovku.

Co zmíněný kulturní dům? Je během roku využitý?

Každý den skoro. Stolní tenis, florbal, děti, dospělí, chlapi, ženský, několik plesů za rok. Je to – řekl bych – takový multifunkční stánek.

Dole máte krásné fotbalové hřiště, jak to že už nefunguje fotbalový oddíl?

Přišla generační díra. Ti staří odešli, neměl kdo hrát. Nemáme teď nic, nehrají dospělí, ani žáci. Na hřiště ale jezdí na soustředění jiné kluby. Je tam krásné zázemí i s ubytováním.

sinfin.digital