Orbán exkluzivně: silná střední Evropa je existenční záležitost, žijeme s Českem v osudovém společenství a společně čelíme politickému tlaku Bruselu

Maďarský premiér Viktor Orbán patří k nejvýraznějším osobnostem evropské politiky. Při návštěvě České republiky poskytl exkluzivní rozhovor INFO.CZ, ve kterém promluvil o současnosti i budoucnosti spolupráce v rámci takzvané Visegrádské čtyřky. Podle Orbána je zásadní nejen vzájemná spolupráce středoevropských států, ale i spolupráce ostatních zemí napříč EU i mimo ni právě se střední Evropou. „Pouze společnými silami můžeme ze střední Evropy učinit nezávislého geopolitického hráče. To je existenční záležitost. Naši přátelé v západní Evropě musí také pochopit, že země střední Evropy nevstoupily do Unie se zdviženýma rukama, ale že se ze všech sil snaží reprezentovat politiku, k jejímuž provádění jejich vlády zmocnili voliči. Ať se to Bruselu líbí, nebo ne,“ říká Orbán.

Co si myslíte, že mají Česká republika a Maďarsko společného? Co se můžeme naučit jeden od druhého? Jak by měla vypadat naše spolupráce?

Žijeme v osudovém společenství. I v současnosti společně čelíme politickému tlaku současného imperiálního centra, Bruselu. I dříve platilo, že když se danému impériu podařilo nás Středoevropany poštvat proti sobě, byli jsme oslabeni, ale když jsme se spojili, prosadili jsme své zájmy. Tato zkušenost je rozhodující i pro budoucnost. Pouze společnými silami můžeme ze střední Evropy učinit nezávislého geopolitického hráče. To je existenční záležitost.

Jak vnímáte současnou roli Visegrádské skupiny? Má projekt budoucnost a měli bychom v jeho budování pokračovat, nebo mají pravdu ti, kteří říkají, že je to jen relikt minulosti, který již splnil svůj účel?

Z mého pohledu je to pro země regionu jediná trvalá formace, která poslouží jejich vzestupu. To uznávají političtí představitelé všech zemí bez ohledu na stranickou příslušnost. Vlády zemí V4 tvoří různé stranické rodiny. Síla aliance spočívá v tom, že se nezaměřuje na ideologické rozdíly, ale na shody zájmů. A výsledky už jsou vidět, jelikož jsme dosáhli toho, že bez střední Evropy a proti její vůli nelze v Bruselu přijímat důležitá rozhodnutí. Pánové Manfred Weber a Frans Timmermans, kteří si chtěli vydobýt pozici tím, že půjdou proti střední Evropě, to pocítili na vlastní kůži. Jedno maďarské přísloví říká: nic o nás bez nás. Je třeba, aby to západní státy Evropské unie pochopily. Abychom toho dosáhli, musíme projevit jednotu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč podle Orbána není V4 mrtvý projekt a o jaké státy by se mohla spolupráce rozšířit?
  • V čem je i pro velké země jako Francie výhodná spolupráce se střední Evropou?
  • Jaká by měla být podoba životaschopné a silné Evropské unie?
sinfin.digital