Střet zájmů v Brně, v Praze účelové jednání? Komunální piráti a jejich kauzy

Volební úspěch Pirátů byl z velké části vysvětlovaný tím, že na české politické scéně představovali čerstvý vítr a přinesli nové tváře. S kritikou zaběhlých pořádků prorazili na komunální i celostátní úrovni. S odstupem času se ale ukazuje, že ani jim se všemožné kauzy nevyhýbají. A stejně jako tradiční politici ani Piráti nevidí na svém počínání v daných případech nic špatného.

Když se Markéta Gregorová coby dvojka pirátské kandidátky dostala v letošních volbách do Evropského parlamentu, bylo potřeba najít nahradit ji v brněnském zastupitelstvu. Její křeslo získala Monika Lukášová Spilková, která je zároveň uvolněnou předsedkyní kontrolního výboru městské části Brno-střed. Ta tedy z postu předsedkyně kontrolního výboru městské části jako opoziční politička dohlíží na činnost a hospodařením koaličních ODS a KDU-ČSL, přičemž jako zastupitelka města Brna za Piráty je s těmito stranami v koalici.

Co by u tradičních politiků mohlo být považováno za střet zájmů v případě pirátské političky nepředstavuje překážku. „Na pozici neuvolněné zastupitelky města Brna jsem nastoupila jako náhradnice před necelým měsícem, práci na Brno-střed v kontrolním výboru odvádím již od konce loňského roku a s ohledem na zjištění, ke kterým jsme spolu s dalšími kolegy z kontrolního výboru došli a stále přicházíme, chci v práci pokračovat,“ sdělila Lukáčová Spilková pro INFO.CZ. „To, že je Pirátská strana s někým v koalici, neznamená, že bude mlčet k případným pochybením ze strany koaličních partnerů ať již na úrovni samotného magistrátu nebo 'o patro níže', kde je v opozici,“ dodala s tím, že neplánuje na svém působení nic měnit, pokud se neukáže, že by nebyla schopna plnohodnotně odvádět práci na obou zastupitelských postech.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital