Svaz bojovníků za svobodu připomněl Pražské povstání, přihlíželi pouze turisté

ČTK, luš

05. 05. 2018 • 17:06

Památku obětí Pražského povstání proti nacistům uctili dnes zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, hlavního města a Parlamentu ČR. Sešli se před staroměstskou radnicí, která byla během květnových bojů v roce 1945 silně poškozena, a poté položili věnce obětem povstání. Akci přihlíželi kromě několika členů svazu pouze turisté. Předseda svazu Jaroslav Vodička zkritizoval malou účast a to, že se dnes podle něj na význam povstání zapomíná.

Řečníci se v projevech příliš neshodli na roli Rudé armády v květnových událostech. Senátorka Renata Chmelová (za KDU-ČSL) zdůraznila, že povstání bylo akcí českého odboje, které se podle tehdejšího předsedy České národní rady zúčastnily všechny vrstvy obyvatel bez rozdílu. Připomněla, že v květnu zemřely v pražských ulicích téměř tři tisíce Čechoslováků, jejichž role na osvobození Prahy byla později zpochybňovaná. „Předáci České národní rady byli téměř ihned odstrčeni, málem skončili ve vězení,“ uvedla. Na oběti z řad rudoarmějců se podle ní sice nesmí zapomínat, máme být přitom ale obezřetní. „Nezapomínejme, že s Rudou armádou vstupuje do naší vlasti politika sovětského impéria, která v roce 1968 přeroste v otevřenou okupaci,“ řekla.

Na její slova reagoval předseda svazu Vodička, který zdůraznil, že v Praze a okolí padlo 690 sovětských vojáků. Naopak zpochybnil roli takzvaných vlasovců, příslušníků Ruské osvobozenecké armády, která za druhé světové války bojovala po boku Němců proti sovětským vojákům, ale na konci války pomohla zachránit Prahu. Podle Vodičky je chyba také to, že se zapomíná na další oběti povstání z řad Poláků nebo Bulharů. Mladá generace podle něj o tuto část dějin nemá zájem.

Slavnostního setkání se mimo jiné zúčastnili také velvyslanec Ruské federace v Rusku Alexandr Zmejevskij, pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti). Odpoledne svaz uctí památku padlých u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici a později také u mostu Barikádníků v Praze 8.

SDÍLET