Tápající elita ČSSD. Straně chybí osobnosti, vést ji nikdo nechce

Kritika se na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku hrne v posledních měsících z tábora jeho příznivců i od stranické opozice. Někteří by ho chtěli rovnou nahradit, jiní by oddělili funkci předsedy strany a premiéra. Při bližším pohledu dovnitř sociální demokracie je ale zjevné jedno: chybí osobnosti. A tedy i někdo, kdo by Sobotku případně nahradil.

„V sobotkovském ani antisobotkovském táboře nevyrostla výrazná osobnost, která by měla autoritu a zároveň schopnost oslovovat veřejnost,“ popisuje politolog Lukáš Jelínek blízký ČSSD. Straně by přitom podle něj prospělo, kdyby jeden z táborů dokázal nabídnout osobnost, která chce převzít vedení – ať už teď, nebo až za několik měsíců.

A podobně mluví i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, kdysi výrazná tvář sociální demokracie, která teď zvažuje comeback. „Osobnost, která by mohla ČSSD vyvést ze současné svízelné situace upřímně řečeno v řadách ČSSD nevidím. Ale možná je to jen tím, že nemusím znát všechny,“ řekl Paroubek v rozhovoru pro INFO.CZ. Sám teď chce straně pomoci s ohledem na její nelichotivé výsledky v posledních volbách. „Strana by se vůbec měla přestat členit na nějaké tábory. Tohle členění začalo ihned po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, a je to jedna z příčin, které stranu přivedly do současných nesnází. Pokud budu mít tu možnost, chtěl bych přispět k tomu, aby bylo toto dělení v ČSSD na dva tábory překonáno,“ říká.

„Po zisku 15 % bych okamžitě odstoupil.“ Rozhovor s Jiřím Paroubkem o Sobotkovi a krizi v ČSSD

Jenže cestu zpět do nitra strany Paroubkovi komplikuje fakt, že z ní před lety odešel a ještě si založil konkurenční uskupení. Třeba předseda pražské ČSSD, která by Paroubkův návrat musela schválit, Miloslav Ludvík se už jasně vyjádřil, že o něj nestojí. „Jiří Paroubek se v rovině mezilidských vztahů často choval jako buldozer. Nadělal si řadu nepřátel,“ vysvětluje Jelínek. „Přitom já si myslím, že jeho schopnosti a analytické uvažování jsou důvody, proč by měl být uvnitř ČSSD,“ dodává.

S ohledem na politiky, kteří v ČSSD jsou, se jako možná vůdčí figura zmiňuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Straníci ho znají, nemá za sebou žádný skandál. Dlouhou dobu byl představitelem antizemanovského tábora, ale v současnosti s ním dokáže jako šéf resortu zahraničí vycházet. „Na druhou stranu se při poptávce po nových tvářích sotva dá říct o člověku, který je ve sněmovně od roku 1996, že by jí byl,“ dodává Jelínek. „Myslím, že Lubomír Zaorálek zná své osobnostní limity, které spočívají v ne zrovna velké praktičnosti, a proto jistě takovou nabídku, pokud mu někdy bude vážně vyslovena, s díky odmítne,“ tvrdí navíc Paroubek.

Moderní levice, nebo Zeman? Kam Sobotka dovede ČSSD

Být v čele ČSSD je navíc v současné situaci a při pohledu na průzkumy volebních preferencí velmi nevděčná role. Pravděpodobný scénář je tedy ten, že Sobotka zůstane v čele strany i po jarním sjezdu. Stranu pak povede do podzimních sněmovních voleb, které pro ni nemusejí dopadnout vůbec dobře. „Je pak otázkou, kdo by chtěl být jakýmsi novým Fialou v ČSSD,“ naráží Paroubek na předsedu ODS.

SDÍLET
sinfin.digital