Tápající elita ČSSD. Straně chybí osobnosti, vést ji nikdo nechce

Markéta Žižková

Kritika se na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku hrne v posledních měsících z tábora jeho příznivců i od stranické opozice. Někteří by ho chtěli rovnou nahradit, jiní by oddělili funkci předsedy strany a premiéra. Při bližším pohledu dovnitř sociální demokracie je ale zjevné jedno: chybí osobnosti. A tedy i někdo, kdo by Sobotku případně nahradil.

„V sobotkovském ani antisobotkovském táboře nevyrostla výrazná osobnost, která by měla autoritu a zároveň schopnost oslovovat veřejnost,“ popisuje politolog Lukáš Jelínek blízký ČSSD. Straně by přitom podle něj prospělo, kdyby jeden z táborů dokázal nabídnout osobnost, která chce převzít vedení – ať už teď, nebo až za několik měsíců.

A podobně mluví i bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, kdysi výrazná tvář sociální demokracie, která teď zvažuje comeback. „Osobnost, která by mohla ČSSD vyvést ze současné svízelné situace upřímně řečeno v řadách ČSSD nevidím. Ale možná je to jen tím, že nemusím znát všechny,“ řekl Paroubek v rozhovoru pro INFO.CZ. Sám teď chce straně pomoci s ohledem na její nelichotivé výsledky v posledních volbách. „Strana by se vůbec měla přestat členit na nějaké tábory. Tohle členění začalo ihned po mém odchodu z funkce předsedy ČSSD, a je to jedna z příčin, které stranu přivedly do současných nesnází. Pokud budu mít tu možnost, chtěl bych přispět k tomu, aby bylo toto dělení v ČSSD na dva tábory překonáno,“ říká.

„Po zisku 15 % bych okamžitě odstoupil.“ Rozhovor s Jiřím Paroubkem o Sobotkovi a krizi v ČSSD

sinfin.digital