Taxikáři zablokovali provoz na nábřeží v centru Prahy. Doprava kolabuje, lidé vystupují ze stojících tramvají

ČTK, Blesk.cz, pav

12. 02. 2018 • 17:55

Stovky taxikářů protestujících proti alternativním službám typu Uber vyjely dnes odpoledne ze Strahova směrem k Národnímu divadlu. V neděli přitom organizátoři avizovali, že jejich protestní jízda povede na letiště. Podle informací ČTK se ale chystají jezdit po nábřeží poblíž divadla tam a zpět. Ze Strahova začali řidiči sjíždět zhruba v 15:30. Podle magistrátu jde o zhruba tisícovku aut.

Taxikáři podle zpravodaje ČTK, který je na místě, teprve při výjezdu z parkoviště dostávali mapky s trasou, kam mají jet. Na té je vyznačen jako cíl nábřeží u Národního divadla, kde taxikáři opět plánují jezdit tam a zpět podobně jako minulý týden po magistrále.

Dle reportéra Blesku centrum Prahy zažívá kolaps. Auta „krouží“ od Žofína přes Národní třídu po nábřeží k Rudolfinu. Auta na nábřeží téměř stojí a podle Blesku se na místě štosují tramvaje. Jsou prázdné - lidé, kteří se jimi chtěli přesunout, už to totiž vzdali a raději vyrazili pěšky.

Sraz účastníků byl dnes ve 14:00. Minulý čtvrtek se na Strahov sjelo podle organizátorů na 2000 aut, magistrát hovořil o čísle 1400. O den později odhadovali taxikáři počet na 1000 vozů a město na 400. S odkazem na magistrát je tak dnešní akce, pokud jde o počet aut, velikostí někde mezi čtvrteční a páteční. Průběh protestu opět monitorují policisté s využitím helikoptéry.

Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Podle ministerstva dopravy se připravuje novela zákona, která podmínky pro taxi a služby typu Uber srovná. Hotova má být v horizontu týdnů.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300. Vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidována jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost Uber minulý týden uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxiprotestovali v Praze proti Uberu už loni, přede dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

Jak Uber funguje a proč taxikářům vadí? Čtěte zde>>>

SDÍLET