Telička se místa v Evropském parlamentu nevzdá. Vysvětlil, proč se rozešel s Babišem a co chystají jeho kolegové

ČTK, lup

Europoslanec Pavel Telička (nestraník za ANO) nevidí důvod ke složení mandátu po svém rozchodu s ANO. Nadále chce naplňovat program hnutí z evropských voleb v roce 2014. Novinářům řekl, že nemá ani signály z vedení frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), v níž zasedají europoslanci za ANO, že by se měl vzdát funkce místopředsedy Evropského parlamentu.

Telička uvedl, že se s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet. Europoslanec získal dojem, že se hnutí ANO odklání od programu, za který on byl zvolen do EP. S lídrem ANO se však liší nejen v pohledu na další evropskou integraci a na zavedení eura v Česku, ale i na postoj k prezidentu Miloši Zemanovi. Záležitost nechtěl spojovat se současným obviněním Babiše v kauze farmy Čapí hnízdo.

Zeman zrušil předvolební cestu na Zlínsko. Hradu se nelíbilo, že by hejtman Čunek zaplatil jen večeři

Telička rovněž řekl, že svůj rozchod s ANO nechce do detailu probírat v týdnu před sněmovními volbami. Podle něj jde i o snahu zlepšit politickou kulturu v Česku a o prokázání toho, že názorový rozchod nemusí být provázen velkým humbukem a pošlapáním veškeré předchozí spolupráce.

3674297:article:true:true:true

Telička nehodlá přestupovat do jiné strany a nadále hodlá v ALDE zastávat program, za který byl zvolen. Nechtěl spekulovat o tom, jestli ho při odchodu z ANO bude následovat i někdo z dalších tří europoslanců zvolených za stejnou stranu.

O ukončení spolupráce ovšem uvažuje i Teličkův kolega, europoslanec za ANO Petr Ježek. Jak řekl v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ, spolu s Teličkou delší dobu pozorovali, že se ANO mění, což dospělo do fáze, která pro ně přestala, či přestává být únosná.

Bojím se o Česko po volbách, musíme zastavit Okamuru a komunisty, říká europoslanec za ANO

„Pavel Telička v určitý moment napsal Andreji Babišovi a dohodli se, že po volbách budou hovořit o tom, že kolega Telička ukončí spolupráci s ANO. Únosnost u něj už tedy přesáhla onu míru. Já jsem byl pořád spíše pro to, abychom to udělali, pokud by nastal nějaký velký a jasný třesk, kdy by už nešlo nic dělat,“ řekl Ježek INFO.CZ. Konkrétně by podle něj šlo o podporu Miloše Zemana či vládní spolupráci s SPD a KSČM.

Nestraník Telička se už dříve letos vzdal pozice experta ANO pro zahraniční politiku. Letos v srpnu novinářům řekl, že nemá informace o směřování ANO v evropské politice.

Vše o české politice v týdnech před volbami čtěte zde.

SDÍLET
sinfin.digital