Trestní oznámení proti Babišovi zřejmě nepodáme, říká Plíšek pro INFO.CZ k závěrům komise

Za necelých čtrnáct dní má sněmovní komise vyšetřující úniky ze spisů předložit poslancům svou závěrečnou zprávu. Podle jejího předsedy Martina Plíška (TOP 09) schválí zprávu do konce příštího týdne. Na začátku fungování komise Plíšek říkal, že by vyústěním její práce mohlo být i podání trestního oznámení kvůli anonymním nahrávkám šéfa ANO Andreje Babiše a novináře Marka Přibila. K tomu ale zřejmě nedojde. „Všechny kauzy, které jsme řešili, šetří policie, tak by to mohlo být kontraproduktivní,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Plíšek. Přijít by ale mohly návrhy na legislativní změny. Dotkly by se například policistů, kteří odchází z aktivní služby. „Bývalí policisté přechází do soukromé sféry, zakládají detektivní agentury, přináší si tam určité informace, mají kontakty na aktivní policisty nebo novináře. Já si dokážu představit nějakou ochrannou lhůtu mezi přechodem z aktivní služby do soukromého sektoru,“ popsal Plíšek, co se poslancům honí hlavou.

V rámci sněmovní komise pracujete na závěrečné zprávě, kterou máte poslanecké sněmovně předložit do 12. září. K jakým závěrům jste během uplynulých týdnů došli?

Měli jsme na zasedáních komise dvacet šest lidí, což je celkem velká skupina. Jednalo se o členy vlády, zástupce policie a státního zastupitelství, novináře či bezpečnostní složky. Dali nám vhled do toho, jaká jsou slabá místa pro úniky informací z vyšetřovacích spisů a jaká opatření by případně navrhovali přijmout. My nyní vyhodnocujeme všechny výslechy.

Hradní papaláši si dali vlastní gól. Nevěřili, že nechystáme podraz, říká pořadatel Mýdla na Hradě

Co bude výsledkem?

Řekl bych, že základní sdělení je kromě toho obligátního, že jde vždy o jednotlivá lidská selhání, také to, že musíme prostor pro možná selhání maximálně zužovat. Mluvíme s kolegy v komisi o tom, zda neupravit nějakým způsobem legislativu při nakládání s osobními údaji obviněných osob. To znamená, že řešíme, zda navrhneme úpravu zákona o ochraně osobních údajů či nezpřesníme zákon o svobodném přístupu k informacím, protože ten vylučuje sdělování informací k některým úkonům v rámci trestního řízení, nicméně soudní judikatura se vyvinula tím směrem, že se zveřejňují informace, které by se z pohledu členů komise v dané fázi zveřejňovat neměly.

Našli jste i další slabá místa pro úniky?

Chceme se také pobavit o zákonu o bezpečnostní činnosti a detektivních agenturách. Bývalí policisté přechází do soukromé sféry, zakládají detektivní agentury, přináší si tam určité informace, mají kontakty na aktivní policisty nebo novináře. Potom tedy může také docházet k tomu, že se některé ať už smyšlené nebo jiné informace dostanou do veřejného prostoru. Já si dokážu představit nějakou ochrannou lhůtu mezi přechodem z aktivní služby do soukromého sektoru.

Boj o Hrad: Zadlužený podnikatel předběhl už i Zemana. V čem tkví tajemství jeho úspěchu?

Nějakou dobu by tedy bývalí policisté nemohli přejít do soukromého sektoru?

Ano, byla by tam ochranná doba.

Jak dlouhá by měla být?

O tom vedeme debatu. Ale nějaká by být mohla. Nepochybně na sebe také naráží kompetence Generální inspekce bezpečnostních sborů a soustavy státního zastupitelství při šetření samotných úniků i při odebírání některých kauz GIBS ze strany státního zastupitelství. Tam řešíme, zda tyto kompetence nezpřesnit. Jiná věc je ta, že nejde vždy o legislativní opatření, ale i o to, zda instituce vykonávají kompetence, které mají. To je věc spíše personální než systémová nebo legislativní.

Vedení ANO se postavilo za Babiše a Faltýnka. Policii je kvůli Čapímu hnízdu nevydají

Největší pozornost vzbudil případ komunikace mezi Andrejem Babišem a dnes už bývalým novinářem MF DNES Markem Přibilem, kteří na anonymní tajně pořízené nahrávce řeší texty proti Babišově politické konkurenci.

Komise se také vyjádří ke svědecké výpovědi novináře Přibila. Zůstávají tam některé rozpory s výpověďmi jiných svědků.

Marka Přibila jste si kvůli tomu zvali dokonce dvakrát. Ani podruhé rozpory nebyl schopný vysvětlit?

Rozpory tam trvají. Komise se k tomu bude chtít nějakým způsobem postavit. Já nyní nechci předjímat, protože se o tom budeme radit nadcházející týden, kdy budeme zprávu zpracovávat. Já předpokládám, že na konci příštího týdne bychom měli schválit závěrečnou zprávu komise a následně ji předložíme poslanecké sněmovně.

Ještě nějaké další body se ve zprávě komise objeví?

Můžeme se také obecně dotknout toho, že komise měla šetřit nejen úniky z konkrétních vyšetřovacích spisů jako Beretta, Vidkun, nahrávky Babiš-Přibil, kauza Nečas a Nagyová-Nečasová, OKD nebo dotační kauza na ministerstvu školství. Komise měla zadání řešit i to, zda nemohlo dojít k zneužití informací či destabilizaci demokratického právního řádu. Toho se můžeme dotknout spíše v obecné rovině, protože to může každý člen vnímat z hlediska svého politického zaměření jinak.

Takovou volební kampaň jsme ještě nezažili. Všichni do sebe navzájem kopou, zlobí Kuberu

Je také možné, že komise měla i určitý preventivní charakter v tom smyslu, že pakliže by si na nadcházející týdny někdo časoval vynášení informací očerňujících konkurenci, tak se tak třeba nakonec nemusí stát. Všiml jsem si, že všichni členové komise považují za špatný jev, když se trestní řízení vede v přímém přenosu, protože má být ze zásady neveřejné. A už vůbec není správné, že se zveřejňují některé soukromé údaje, které se vážou k obviněným osobám.

Co otázka veřejného zájmu na zveřejnění některých skutečností?

Na druhou stranu chápu, že existuje veřejný zájem ohledně alespoň některých informací, pokud se trestní stíhání týká veřejně aktivních osob. Tady si myslím, že by policie a dozorové státní zastupitelství měly mít určitá pravidla pro informování veřejnosti v případě, kdy se kauza týká veřejně známé osobnosti, respektive politika. Už proto, abychom v médiích nečetli různé nepravdy nebo polopravdy o případech.

Vliv Islámského státu na Středním východě slábne. Tady všude by džihádisté mohli najít nový domov

Na začátku fungování komise jste v rozhovoru pro INFO.CZ říkal, že by možným výsledkem mohlo být i podání trestního oznámení. Uděláte tak?

Nemohu říct, že uvažujeme o trestním oznámení, byť i k tomu se komise vrátí příští týden. Nicméně vzhledem k tomu, že všechny kauzy, které jsme řešili, šetří policie, tak by to mohlo být kontraproduktivní. Trestní oznámení by mělo smysl v případě, že bychom měli informaci, že tam nekonají orgány činné v trestním řízení. Takovou informaci nemáme. Proto to spíše nepředpokládám.

Dozvěděli jste se tedy, že se policie případem nahrávek Babiše a Přibila zabývá dostatečně na to, aby vy jste do toho nemuseli vstupovat?

Policie to řešila ve dvou rovinách. V jedné se zabývala trestním oznámením Andreje Babiše na pořízení nahrávek.

To ale odložila.

Ano, s odůvodněním, že se trestný čin nestal. Policie také řeší obsah nahrávek rozhovorů mezi Andrejem Babišem a Markem Přibilem. Není tedy nutné to řešit nějakým podnětem ze strany komise.

SDÍLET
sinfin.digital