Trváme na čtrnácti obvodech, říká za opozici před jednáním s ANO a ČSSD o volebním zákoně Rakušan

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan svolal na pondělní podvečer schůzku opozičních předáků kvůli jejich společnému jednání o volebním zákoně s premiérem a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem. Ta se má uskutečnit v úterý okolo 16:00 v Poslanecké sněmovně. Základní výstup schůzky zní jasně: „Přestože je potřeba ještě mnoho detailů doladit, do jednání jdeme s tím, že chceme zachovat čtrnáct volebních obvodů,“ řekl pro INFO.CZ Rakušan. Tak zní kromě jeho strany výchozí pozice ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů.

Chyběli tedy – pokud jde o opozici – zástupci KSČM a SPD. To jest těch stran, se kterými má ANO v dolní komoře záložní většinu. Rakušan v souvislosti s jednotnou pozicí zmíněných stran upozorňuje, že disponují většinou v Senátu, bez jehož většinového souhlasu nová verze volebního zákona neprojde. „V podstatě nám šlo o to, dohodnout se na základní pozici Senátu,“ vysvětluje. Základní dohoda stran, které ovládají horní komoru, kromě toho, že trvají na stávajících čtrnácti volebních obvodech, počítá i s tím, že by již neměla být schválena vstupní klauzule pro předvolební koalice natolik diskriminační, jako doposud.

Zároveň by podle Rakušana nová verze volebního zákona neměla generovat automatický bonus pro vítěze voleb. „Mnoho detailů je ale potřeba ještě doladit,“ přiznal Rakušan s tím, že by si horní komora sice měla zadefinovat své nepřekročitelné podmínky, avšak hlavní slovo – míní předseda Starostů a nezávislých – by si přece jen měli ponechat poslanci. Pokud jde o konkrétní metodu přepočtu hlasů na mandáty, nepochybuje, že ještě bude předmětem dalších jednání. Ten hlavní spor nás podle všeho nicméně čeká v tom základním, tedy v počtu volebních obvodů.

Jak nám totiž v sobotu řekl poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, hnutí ANO – tedy nejsilnější strana Poslanecké sněmovny – do jednání nejspíš půjde s požadavkem jednoho volebního obvodu. „Transparentnost, přehlednost, spravedlnost. Každý, komu jde skutečně o tyto vlastnosti, a každý, kdo chce poměrný volební systém, nemůže tento návrh nepodpořit. Je to přehledné, viditelné,“ míní Nacher. Podobně se o víkendu v Otázkách Václava Moravce na ČT24 vyjádřil předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček.

Zároveň ale zdůraznil, že si umí představit různé varianty. Podle něj záleží na dohodě politických stran. Hamáček kromě celé České republiky jako jednoho volebního obvodu zmínil také obvodů osm nebo čtrnáct. „Řešit to budeme v úterý. Máme to připraveno v různých alternativách,“ vysvětlil předseda sociálních demokratů ve studiu České televize v neděli po poledni. I on přitom vyzdvihl variantu první. „Jeden volební obvod je nejčistší varianta,“ zdůraznil. V takovém případě je totiž vždy jeden celostátní lídr každé strany zároveň jejím kandidátem na premiéra.

Jak vidno z vyjádření Rakušana pro INFO.CZ, proti je kompletní pravo-středová koalice, která drží většinu Senátu, bez jehož souhlasu volební zákon neprojde. „Já bych řešil jen to, co Ústavní soud zrušil, tedy přepočet hlasů na mandáty a koalice,“ uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda komunistů Vojtěch Filip ve stejném pořadu České televize nicméně připomněl, že pokud zůstane čtrnáct volebních obvodů, tak v těch nejmenších, typicky třeba v Karlovarském kraji, nebude i nadále platit pětiprocentní práh pro zisk mandátu.

Celá země jako jeden volební obvod? V ANO to rezonuje, měli bychom to prosazovat, míní Nacher

sinfin.digital