Údajný hacker Nikulin nemá nárok na azyl v Česku. Soud zamítl jeho žalobu na vnitro

HalfPageAd-1

lup

16. 03. 2018 • 14:22
Pražský městský soud zamítl žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. Nikulin je přes rok v tuzemské vazbě a čeká na rozhodnutí ministra spravedlnosti, zda bude vydán do Spojených států, nebo do Ruska. Vnitro jeho žádost o azyl před časem zamítlo jako zjevně nedůvodnou – muž se tak podle úřadu pouze snažil vyhnout hrozící extradici. Soud tento výklad potvrdil a žádost označil za účelovou. Verdikt je pravomocný, Nikulin se proti němu ještě může bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.

Mobile-rectangle-3

"Bezprostřední a jedinou pohnutkou k podání žádosti (o azyl) byla snaha nebýt vydán. Jiný cíl jednání žalobce (Nikulina) dle názoru soudu vysledovat nelze," uvedla soudkyně Dana Černá. Nikulinův postup tak byl podle ní účelový a vnitro svým rozhodnutím nepochybilo.

Žádost o český azyl podal Nikulin koncem loňského roku a ministerstvo ji zamítlo v lednu. Podle úřadu neuvedl skutečnosti svědčící o tom, že by mohl být vystaven pronásledování nebo že mu hrozí vážná újma. Vnitro poukázalo také na to, že o udělení mezinárodní ochrany mohl usilovat už dříve.

Rusa zadržela česká policie předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače. Spojené státy viní muže z hackerských útoků mimo jiné na sociální síť LinkedIn. Rusko požaduje jeho vydání kvůli dřívější internetové krádeži.

Podle českých soudů je přípustná Nikulinova extradice do obou zemí, rozhodnutí je na ministrovi spravedlnosti. Jeho rozhodování však oddálil Ústavní soud, který minulý měsíc odložil vykonatelnost usnesení o přípustnosti vydání do doby, dokud neposoudí Nikulinovu ústavní stížnost.

Podle některých zdrojů z ministerstva spravedlnosti to v praxi může znamenat zablokování vydání na dlouhou dobu.

SDÍLET

Billboard-bottom-1