Umíme skvěle improvizovat, s plánováním už je to mnohem horší, říká Nerudová

V prvním poločase jsme epidemii koronaviru zvládli. Ovšem i za cenu toho, že jsme obnažili morální šrámy na duši národa, šli až na samou hranu a nebrali ohled na osobní svobody, říká v rozhovoru pro Magazín I  ekonomka Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně a členka poradního ekonomického týmu Ústředního krizového štábu.

Jak z vašeho pohledu česká vláda zvládla koronavirovou krizi? 

Než odpovím, je třeba zmínit, že koronavirová krize zastihla všechny evropské vlády zcela nepřipravené. Krizi takovéhoto rozměru nikdo nečekal, Evropa se poprvé od druhé světové války dostala do naprosto bezprecedentní situace. V tomto kontextu podle mě zareagovala naše vláda alespoň zpočátku dobře a včasně: podařilo se jí zastavit nákazu, dostat situaci pod kontrolu. Zdravotní část krize jsme ustáli, kapacity zdravotnického systému vydržely. Tím jsme se ale jen dostali do poločasu, kde jsme teď. 

S rozvodem ještě pár měsíců počkejte. Hádky v karanténě o rozpadu vztahu nesvědčí, říká Kovářová

Co se odehraje ve druhé půli? 

Dnes už se díváme především na ekonomické důsledky pandemie a v tomto ohledu je třeba říct, že pomoc ekonomice není dostatečně rychlá. Na konci května to byly v podstatě dva měsíce od vyhlášení nouzového stavu a celá řada podnikatelů v té době stále ještě nedostala slíbenou pomoc. To je velký problém. Přitom technicky to není tak složité, když se podíváme na státy okolo nás, tak ty jsou v poskytování pomoci výrazně pružnější. Tamní podniky mají takřka okamžitý přístup k penězům, navíc i ve výrazně větší míře než u nás. 

Ano, v tomto kontextu se zmiňuje příklad Německa či Švýcarska. Proč to tam jde a u nás nikoliv? 

Je to podle mne tím, že u nás stát podnikatelům nevěří. Ten základní stav by měl být takový, že vláda by měla – podobně jako vámi zmíněné vlády – a priori předpokládat, že podnikatel peníze, které od státu získá jako pomoc, využije primárně na řešení problémů v souvislosti s koronakrizí. Že tu pomoc nezneužije. A proto by měl stát v první řadě poskytnout peníze rychle a ve velkém objemu, a až zpětně zkoumat a kontrolovat, zda toho někdo nezneužil. V Česku však jdeme zcela opačnou cestou: nejdříve zevrubně kontrolujeme, kdo má na finanční pomoc nárok, zabere nám to dlouhé týdny, a až poté peníze vyplácíme. Jenomže během té doby, co to tak přísně kontrolujeme, tak celá řada podniků zdravých před krizí nepřežije.

Celý rozhovor najdete v tištěném magazínu INFO.CZ

Bojím se paniky, kterou vyvolá podzimní nachlazení. Zemi už ale zavřít nesmíme, říká Zima

SDÍLET
sinfin.digital