Už si nezapálíte ani na vlastním balkoně, stačí když se na vás domluví sousedi

Po zákazu kouření v restauracích, mají kuřáci v jednom z panelových domů v pražských Horních Počernicích utrum i doma. Tamní Společenství vlastníků jednotek (SVJ) totiž rozhodlo, že na lodžiích a balkónech se nesmí kouřit. 

K radikálnímu kroku se Společenství rozhodlo po stížnostech některých obyvatel, kterým vadilo, že si kvůli cigaretovému dýmu nemohou otevřít okno.  

„V prohlášení vlastníka máme stanoveno, že lodžie je společným prostorem domu. Ve stanovách a v domovním řádu pak máme uvedeno, že ve společných prostorách je zakázáno kouřit, což tudíž dopadá i na lodžie. Většina obyvatel toto ustanovení schválila,“ řekla Právu předsedkyně jednoho z počernických SVJ, jež si nepřála být jmenována.

Podle realitních makléřů má SVJ na podobné ustanovení právo, jeho vymahatelnost je však téměř nulová. „Teoreticky by šlo tento zákaz obejít tak, že se kuřák vykloní z lodžie, a tím je mimo její prostor,“ uvedl pro Právo realitní makléř Martin Sládek.

Obrátit se na soud v případě porušování stanovy nedoporučují SVJ ani právníci. „Společenství vlastníků není oprávněno vlastníky jednotek nebo osoby užívající byt pokutovat a obrátit se na soud by bylo ve většině případů zbytečné,“ říká advokátka Lucie Pražáková. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Kompletní informace o druhém kole prezidentských voleb naleznete zde>>>

Drahoš, nebo Zeman? Komu před druhým kolem voleb fandí průzkumy, čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital