Uznávaní právníci rozcupovali návrhy na změnu Ústavy: jedovatý koktejl a referendum jako karikatura přímé demokracie

Část bodů stranických programů směřujících k úpravám ústavního systému jsou téměř jedovatý koktejl, míní ústavní právník Jan Kysela. Podle jeho kolegy Jana Wintra v posledních sněmovních volbách posílily strany, které jdou proti hodnotám ústavy. Za největší hrozbu pokládá přijetí neuváženého zákona o obecném referendu.

„Co vidím, mě nenaplňuje optimismem,“ řekl obecně při dnešní debatě k 25. výročí české ústavy k některým programovým bodům stran Kysela, aniž některou z nich jmenoval. Znamenají podle něho vzdalování se konstitučnímu liberalismu směrem k systému, jenž je aktuálně například v Maďarsku nebo v Polsku.

Babišův exporadce: Skandál! Úředníci MF můžou do živých spisů, gestapo už není nadsázka

Za ústavní populismus Kysela označil například návrhy širokého pojetí obecného všelidového hlasování, odvolatelnosti zvolených politiků, na zrušení Senátu, na snížení počtu poslanců a na změnu volebního systému. Takové náměty se objevují hlavně v programu hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, která skončila ve volbách čtvrtá. „Je to koktejl, který mi připadá téměř jedovatý a nerad bych ho pil,“ prohlásil Kysela.

„V posledních volbách zesílily strany, které jdou proti základním hodnotám, na nichž ústava stojí,“ uvedl Wintr, aniž zmínil, které z nich myslí. Hlavní hrozbou je podle něho nekontrolované směřování k neuváženému ústavnímu zákonu o obecném referendu, mluvil o karikatuře přímé demokracie. Prosazení takové normy mají v programu vedle SPD i další strany, různí se ale v parametrech. Návrh SPD je nejširší.

Na Babiše dolehla zodpovědnost, TOP 09 musí spolupracovat s ostatními, říká Niedermayer

Ústavní právník Jan Kudrna ale soudí, že se nic nestane. Případný „ústavně-populistický koktejl“ by podle něho narazil v Senátu. Sněmovna v těchto případech nemůže horní komoru přehlasovat.

Wintr se zmínil taky o procesu jmenování nového premiéra, když dva pokusy má prezident republiky a třetí předseda Sněmovny. Věc nyní vzbudila pozornost v souvislosti s náznaky prezidenta Miloše Zemana, že by mohl nechat vládnout kabinet skládaný předsedou ANO Andrejem Babišem bez důvěry Sněmovny a v demisi i celé volební období. Český postup podle Wintra připomíná ruský systém, byl by pro to, aby už druhý pokus měla Sněmovna a až třetí opět prezident.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Odborníci na ústavu se v debatě pořádané Institutem pro politiku a společnost, jenž je spojen s ANO, vyjadřovali spíše kriticky k zavedení přímé volby prezidenta. Přinejmenším podle nich prohloubila výkladové neshody ústavy.

SDÍLET
sinfin.digital