V Brně vzniká Dokumentační centrum holokaustu

Na nedávno skončeném brněnském Meetingu představil spisovatel a nakladatel Martin Reiner poprvé širší veřejnosti ambiciózní projekt na vybudování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. Během intenzivního ročního vyjednávání se mu podařilo uzavřít memorandum s brněnskou radnicí, kterým se město zavazuje k poskytnutí pozemku, kde by mělo Dokumentační centrum stát. Nás ovšem zajímalo, co se v projektu chystá v nejbližší době.

Podepsala se nějak koronavirová krize i na projektu Dokumentačního centra holokaustu na Moravě?

Podepsala, samozřejmě. Na konec března jsme měli nachystanou tiskovou konferenci za účasti celé naší reprezentativní správní rady. Ta padla, stejně jako mé následné cesty do Izraele a Německa, a také desítky důležitých schůzek, které bych na jaře absolvoval. Nejhorší ovšem je, že jsme museli odsunout z podzimu na jaro příštího roku velkou mezinárodní konferenci.

O jakou konferenci jde, co na ní chcete řešit?

Pro nás některé zásadní otázky. Poté, co jsme za rok a čtvrt aktivity dokázali podepsat s městem memorandum, které zajišťuje pro projekt tu nejdůležitější věc, tedy pozemek, chtěli jsme sezvat všechny odborníky na holokaust a historickou přítomnost Židů na Moravě a otevřít debatu o tom, jak přesně by muzeum mělo vypadat. Naším zájmem ale je, aby nám ti lidé nejen něco pověděli, ale také – ne-li především – aby se všichni zainteresovaní lépe poznali. A ideálním vedlejším efektem takové konference by mohlo být vytvoření zárodku týmu, který se později na realizaci obsahové části Dokumentační centra bude přímo podílet.

Se zahraničními odborníky nepočítáte?

Samozřejmě, že chceme, aby přijeli. Budeme zvát ředitele židovských muzeí v Jeruzalémě, Berlíně, Varšavě, Washingtonu, Amsterdamu… Chceme, aby nám řekli, jak vznikala muzea u nich a zejména kde dělali chyby, kterých bychom se mohli následně vyvarovat.

Experti očekávají druhou vlnu koronaviru. Taková akce se přitom musí organizovat s velkým předstihem. Máte pocit, že vám už teď dokáží lidé z celého světě zaručit, zda budou vůbec schopni dorazit příští rok na jaře?

Záruku nemáme; vidíte, že i teď, po odeznění nejdramatičtější fáze epidemie (aspoň tady v Evropě), je to pořád dost ode zdi ke zdi. My to ale dál odkládat nemůžeme, a tak už nyní pracuji s představou konference, která bude částečně virtuální. Přinejmenším pro tuzemské odborníky bych rád zorganizoval skutečný meeting, kdy by se Brno stalo místem osobních setkání, a vstupy lidí, kteří nebudou moci přijet, bychom realizovali formou video-konference.

sinfin.digital