V politice vnímám víc a víc srá*ů, říká Vladimír Václavek. V říjnu mu vyjde nové CD, za rok Dunaj

Vladimír Václavek připravuje spolu s Pavlem Šmídem po několika letech novou desku. Album nazvané Fly… Tak leť! vyjde v říjnu. Václavek, který patří mezi kmenové členy legendární kapely Dunaj a opakovaně poutal pozornost také společnými projekty s Ivou Bittovou (viz jejich dnes už klasické album z roku 1997 Bílé inferno), v rozhovoru pro INFO.CZ popisuje, jak do vzniku alba zasáhla karanténa, slibuje turné a také novou desku nedávno obnoveného Dunaje.

Po nějakých pěti letech chystáš novou desku. Takže jaká bude?

Bude skvělá. Pro tebe to můžu zkusit ještě rozvést: má hodně barev, hodně pocitů, bude pestrá. Není to jedna linie.

A jak to máš? Přijdeš do studia s hotovou představou, anebo to vzniká zčásti až na místě, ve studiu?

Do příběhu nové desky hodně zasáhla karanténa. Martin má s Pavlem (Martin Píro a Pavel Šmíd, producenti alba; Pavel Šmíd je také jeho spoluautorem) nové studio Rustical Records, kde to teď nahráváme. Od začátku jsem věděl, že to chci udělat s Pavlem, cítil jsem tam něco… Mohlo by to být dobrý.

A věci jste měli napsaný předem, anebo to vznikalo za pochodu?

No, když jsem jel poprvé do studia, byla vyhlášena karanténa. Volal jsem mu, že to otáčím a jedu domů. Bylo to výborný, mohli jsme ještě dál tvořit. Kdybychom to začali točit už tehdy, bylo by to jiný. Díky karanténě byl ale čas na všem víc dělat. Jinak to vypadalo tak, že jsme si různé party posílali.

Pavel Šmíd: Na všechno bylo víc času. Pak jsme během dvou dnů nahráli Spásonoše, a já si říkal, že je to pecka. Dano Šoltis nám tam nahrál bicí, Rado Chrzán dodal synťáky a já začal mít dojem, že to bude asi hodně zajímavý.

Senegalská perla Cheikh Lô v českém projektu. Celé je to dost bláznivé, říká jeho autor

Jádro kapely tvoříte vy dva, anebo je tam někdo další, kde nahrál všechny skladby?

Nejdřív to měl být můj sólo projekt. Pak se ale začala prohlubovat spolupráce s Pavlem, on navíc přinesl také nějaké svoje věci, vnesl do toho svoje nápady. Během nahrávání jsme se taky dohodli, že chceme pokračovat, že chceme hrát živě.

V jaké sestavě?

Minimálně my dva a bubeník. Je to teď aranžérsky hodně bohatý. Musíme se ještě domluvit, najít cestu, jak to hrát v syrovějších verzích.

Na desce hostuje Iva Bittová, Vladivojna a další osobnosti. Jak jste je lákali?

No, my jsme právě skoro vůbec nelákali. Nejen že jsme měli kvůli karanténě na všechno čas, měli ho i ostatní, svět se zastavil. Za ty roky na scéně nějaké lidi známe, někomu jsme zavolali, pak se ale rozkřiklo, že děláme novou desku, někdo se tudíž ozval i sám. Bylo to opravdu příjemný.

Jak chcete desku dostat k lidem? Ptám se proto, že album jako fenomén ustupuje do pozadí. Lidé stahují a poslouchají jednotlivé skladby, a ne desku jako takovou…

Pavel Šmíd: Táhne to Vladimír, který už má svoji fanouškovskou základnu. Věříme, že to děláme pro lidi, pro které bude zajímavé pořídit si celou desku. Rozjeli jsme taky hit-hitovou kampaň, jejímž cílem je, aby se ta deska mohla realizovat. Máme sice vlastní studio, kde se to nahrálo, samotná výroba nás ale stojí nějaké peníze. A ty potřebujeme vybrat.

A co distribuce? Jak ten nosič chcete dostat k lidem?

U nás zatím s nikým domluvení nejsme. Jako label Rustical Records máme ale smlouvu s distributorem pro celý Benelux, proto děláme taky dvojjazyčný booklet. Ale věříme, že ani tady v Česku nebude distribuce problém. Hlavní bude hraní na koncertech, tam to budeme vozit.

V politice vnímám víc a víc sráčů. A tím bych to asi uzavřel.

Poslechl jsem si některé věci. Pokud jde o texty, řekl bych, že to jsou svým způsobem komentáře k tomu, co prožíváme. Sleduješ třeba politiku?

V politice vnímám víc a víc sráčů. A tím bych to asi uzavřel.

A co muzika? Sleduješ práci svých kolegů?

Vlastně ani hudbu moc neposlouchám. Hodně mi dává spíše to, jak jezdím po koncertech a festivalech. Je toho hodně.

A jak se vlastně uživí rocker, kterému táhne na šedesát?

To je pro mě záhada. Nikdy jsem se ale nepovažoval jenom za rockera…

Ale uživí se?

Zdá se, že jo.

A hostuješ třeba na albech jiných muzikantů?

Moc ne. Velice málo. Obnovili jsme teď Dunaj, hrajeme s Ivou.

A jak to vypadá s Dunajem?

Byli jsme – tak jako všichni – v karanténě. Na podzim chceme ale zase hrát.

A co nová deska Dunaje?

Bude. Až příští rok. Teď se plně soustředím na desku, kterou teď děláme.

A ta vyjde kdy?

V říjnu.

SDÍLET
sinfin.digital