V Praze to na Nový rok opět bude „bouchat“. Magistrát odmítl koupit „tichý“ ohňostroj

Následující novoroční ohňostroj v hlavním městě bude využívat standardní pyrotechniku. Magistrát po zvážení ustoupil od nápadu objednat takzvaný tichý ohňostroj, který by méně stresoval zvířata. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí radních. Aby se hluk zmenšil, pozmění se využité efekty. Ohňostroj bude stát kolem milionu korun bez DPH a jako každoročně začne 1. ledna v 18:00.

Politici debatovali o využití tichého ohňostroje s ohledem na domácí mazlíčky i volně žijící zvířata, například labutě. Hlasité rány je každoročně stresují. Magistrát však oslovil odborníky, podle kterých to s ohledem na rozsah show není reálné řešení. „Tichý ohňostroj je forma určená pro menší skupinu lidí, spíše na zahradní slavnosti či do uzavřených prostor,“ píše se v dokumentu.

Dopravní podnik chce dále zpřístupňovat služby handicapovaným. Do roku 2025 má být plně bezbariérový

Magistrát chce s ohledem na hluk zadat firmě, která ohňostroj připraví, snížení množství pum a výškových efektů. Naopak mají přibýt rachejtle, které vybuchují nízko nad zemí, které jsou lépe viditelné i za zhoršeného počasí. Při posledním ohňostroji celkový dojem zhoršila mlha.

Místo školy vznikne na pozemku po hotelu Praha galerie a hřiště. Kellnerova nadace nezískala potřebná povolení

Poslední pyrotechnické představení za milion korun zahrnovalo 4795 výstřelů a 236 efektů. Ohňostroj byl odpálen z Letné, rok předtím z Vítkova, kde si však lidé stěžovali na špatnou viditelnost. Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.

SDÍLET
sinfin.digital