V těchto profesích nezavadíte o práci. Výtvarný malíř Jiří už je v depresi

Blesk.cz

16. 08. 2017 • 10:46

Výtvarníci, herci, knihovníci, ale i uklízeči, taxikáři a hlídači nebo třeba kadeřníci. Lidé v těchto profesích nemají v Česku nadějné vyhlídky. Pokud přijdou o práci, je pravděpodobné, že novou v dohledné době nenajdou. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR, podle kterých u některých zaměstnání počet uchazečů výrazně převyšuje počet nabízených volných míst, mnohdy až několikanásobně.

 
 

Osmadvacetiletý Jiří z Ostravy vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze a specializuje se například na realistickou malbu. Nyní je několik let po škole, bydlí v domě u rodičů a o dlouhodobou práci v oboru zatím nezavadil.

„Dostal jsem jednu výhodnou nabídku namalovat sérii tří obrazů jako výzdobu kanceláře ve velké firmě a nyní o tom přemýšlím. Půjde ale o práci nejvýše na několik týdnů, potom si stejně budu muset hledat něco jiného,“ řekl pro Blesk.cz Jiří s tím, že už v době svého studia počítal s tím, že v oboru příliš mnoho uplatnění nenajde. „Dříve jsem nad tím mávl rukou, protože mě malba baví. Ale teď po takové době je už to trochu depresivní,“ dodává.

Úřad práce momentálně eviduje 433 lidí s profesí výtvarný umělec, k dispozici je nicméně pouze 31 volných míst. Na jedno místo tak připadá bezmála 14 uchazečů. A podobné je to také v dalších uměleckých nebo tvůrčích profesích. V evidenci je například 85 herců, 338 herců, dramaturgů a produkčních, 369 fotografů nebo 138 hudebníků a skladatelů. Ve všech případech je přitom nabídka volných míst jen zanedbatelná.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

SDÍLET