Václavské náměstí se změní k nepoznání. Dlouho očekávaná rekonstrukce má konečně zelenou

Dlouho odkládaná rekonstrukce spodní části Václavského náměstí má konečně zelenou. Územní rozhodnutí nabylo právní moci a od roku 2018 zřejmě budou moci začít probíhat stavební práce. Prostor mezi Můstkem a Vodičkovou dostane podobu, kterou před několika lety navrhl architekt Jakub Cigler.

„Územní rozhodnutí k revitalizaci spodní části Václavského náměstí v úseku Na Příkopě – Vodičkova nabylo právní moci a je vykonatelné,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký MF DNES. Na dolním částí náměstí přibydou stromy a lavičky nebo třeba fontány. Celá rekonstrukce by měla Prahu přijít na 200 milionů korun.

Žádní uprchlíci. Migranti jdou za dávkami, média neříkají celou pravdu, tvrdí uchazeč o Hrad Hynek

„Rekonstrukce Václavského náměstí se výrazně přiblížila. Náměstí neplní funkci, jakou by plnit mělo, a přestože je to jedno z nejvýznamnějších pražských náměstí, tak jím lidi jen procházejí. Chci, aby se z Václavského náměstí opět stalo centrum sociálního, kulturního a společenského života,“ uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Podle Krnáčové se začne stavět zřejmě v příštím roce, kdy by mělo být vydané stavební povolení.

Projekt Jakuba Ciglera čekal na svou realizace od roku 2005, od té doby se ale jeho finální vzhled proměnil. „Oproti soutěžnímu návrhu a dokumentaci pro územní rozhodnutí, předkládané v roce 2012, došlo ke zvýšení bezbariérovosti prostoru, který je nově koncipován s minimálními výškovými rozdíly vozovky oproti chodníku,“ uvedl již dříve architekt.

Na náměstí také vzniknou podzemní kontejnery a dobíjecí stanice pro elektromobily, bude tu vybudován rovněž základ pro umisťování vánočního stromu. Nově tu budou vodní prvky a pítka a počítá se i s nadzemními hydranty.

Památkáře dlouho pálila rampa k podzemním garážím, která má na náměstí vzniknout kvůli developerskému projektu mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou. Jejich zamítavé rozhodnutí ale zrušilo ministerstvo kultury.

SDÍLET
sinfin.digital