Vězení za ostrá slova na adresu prezidenta nebude, poslanci stahují podporu návrhu

Info.cz

Část poslanců, kteří původně slibovali podporu návrhu komunistického zákonodárce Zdeňka Ondráčka, otočili. Záměr učinit urážku prezidenta trestným činem už prosadit nechtějí. Od předlohy se distancovalo předsednictvo hnutí ANO a premiér Sobotka poznamenal, že by tento krok vrátil Česko o 27 let zpět. Poslanci hnutí Úsvit a KSČM, kteří návrh podepsali, o podobných krocích neuvažují. 

Na twitteru informaci uvedl předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák. Neupřesnil, kteří z poslanců ČSSD od návrhu ustoupili.

Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka označil návrh za extrémní. Předsednictvo hnutí ANO se od materiálu distancovalo, podpis stáhne například poslanec Bronislav Schwarz (ANO).

„Pokud hnutí ANO se od toho distancuje jako celek, samozřejmě odvolám podpis, nemám s tím problém," řekl dnes ČTK Schwarz. Předlohu podpořil, protože mu obecně vadí, když někdo uráží prezidenta. Schwarzův kolega z klubu Vlastimil Vozka o usnesení vedení ANO nevěděl a zapochyboval o tom, zda bude přijatelné pro všechny signatáře předlohy z této frakce. ČTK ale řekl, že svůj podpis po poradě s dalšími podepsanými poslanci z klubu ještě jednou zhodnotí. „Určitě to není o tom, že by se člověk nechal zastrašit nějakým stranickým sekretariátem,“ uvedl.

Další signatář za ANO Bohuslav Chalupa o stažení podpisu neuvažuje. „Když už jsem to jednou podepsal, tak prostě ne, že bych chtěl vytrvat na nějaké hovadině, ale myslím si, že ta diskuse, která se teď vede, je sice přisprostlá, ale že bude v něčem užitečná,“ řekl ČTK Chalupa. Soudí, že sněmovna novelu trestního zákoníku neschválí.

Sociální demokraté, které oslovila ČTK, o odvolání svých podpisů neuvažovali. „Obvolávají, ať odvoláme," řekla ČTK poslankyně ČSSD Marie Benešová, která má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Za iniciativou si stojí.

sinfin.digital