Vietnam zasáhla přírodní katastrofa. Na jaře nám pomohli, teď pomozme my jim, vyzývá Winter

Vietnam se potýká s největší přírodní katastrofou ve své novodobé historii. Série tajfunů, spojená se záplavami a sesuvy půdy, má na svědomí už 190 obětí, tisíce zraněných a přes 300 000 zbořených domů. Podle vedení Česko-vietnamské společnosti je Česká republika jednou z mála evropských zemí, které Vietnamu ještě neposlaly žádnou humanitární pomoc. A nepomohly ani dopisy premiérovi.

Mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter tvrdí, že vládě a osobně premiéru Babišovi poslal dopis (jeho kopii redakce INFO.CZ viděla, pozn. red.) s žádostí o humanitární pomoc pro Vietnam už 20. října, dodnes prý ale nepřišla jakákoliv odpověď. Žádost byla přitom odeslána ještě předtím, než 28. října zasáhl Vietnam další ničivý tajfun Molave, při němž zahynulo nejméně 35 lidí a dalších 50 se pohřešuje. Vedení Česko-vietnamské společnosti proto vyzvalo premiéra znovu k tomu, aby Česko Vietnamu pomohlo. Argumentuje mimo jiné tím, že když na jaře vypukla v České republice pandemie koronaviru, Vietnam se rozhodl pro výjimku z embarga na vývoz zdravotnických pomůcek a poslal do Česka zcela nezištně půl milionu kusů zdravotnických roušek a další materiál.

„Nyní potřebuje zase Vietnam rychle pomoc pro 177 000 nejzranitelnějších osob. Protože mnoho zemí z EU i z celého světa nyní Vietnamu pomáhá, ale naše ČR stále nikoliv, opětovně vás žádáme o rychlou humanitární státní pomoc ČR Vietnamu,“ napsal Winter v dopise premiérovi.

Například Nizozemí podle něj už poslalo do Vietnamu materiál v hodnotě 2 milionů EUR (52 milionů korun), Velká Británie 500 000 liber, USA 2,1 milionu dolarů. Pomoc v hodnotě milionů EUR se chystá poslat i Evropská unie. „Vietnamci žijící v zahraničí již darovali postiženému střednímu Vietnamu 518 800 USD, z toho Vietnamci žijící u nás 68 840 USD. Znovu vás proto naléhavě žádáme: pomozte Vietnamu! Děkujeme,“ píše vedení Česko-vietnamské společnosti.

Na dotaz INFO.CZ, proč tedy Vietnam nepožádá českou vládu o pomoc oficiální cestou, Marcel Winter argumentuje tím, že ani jiné státy tuto žádost zatím nedostaly a přitom pomáhají. „Stejně tak nám Vietnam na jaře pomohl v boji s koronavirem, aniž ho o to naše vláda žádala,“ řekl Winter.

Z dostupných zdrojů vyplývá, že 25. 3. přišla do Česka rozsáhlá humanitární pomoc, včetně už zmiňovaných 500 000 roušek. Dalších 10 000 ústenek věnovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti přímo české policii. Značná část zdravotnického materiálu, poslaného do České republiky, přitom pocházela i od soukromých dárců.

O necelé dva měsíce později vietnamské Národní shromáždění rozhodlo o tom, že věnuje tentokrát přímo českému parlamentu dalších 20 000 roušek. Za dar tehdy poděkoval předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček. Podle Marcela Wintra z toho jednoznačně vyplývá, že když Vietnam tehdy nečekal na žádnou oficiální žádost o pomoc z české strany, nemělo by ji nyní čekat ani Česko. „Není to přece o nějaké čekání na žádosti, ale o humanitě a slušnosti,“ tvrdí Winter.

Americké volby nezkreslili „stydliví voliči“. Sociolog Prokop vysvětluje, kde udělaly chybu předvolební průzkumy

Ve Vietnamu podle posledních zpráv jen poslední tajfun Molave zabil 19 lidí a poškodil nebo zcela zničil 56 000 domů. Desítky lidí se pohřešují, miliony obyvatel se ocitly bez elektřiny. Společně s obětmi na životech z předchozích třech tajfunů, které vtrhly do Vietnamu během jednoho měsíce, hlásí Vietnam nejvíc civilních obětí ze všech katastrof, které zasáhly zemi v době míru. Počet mrtvých už se totiž blíží dvěma stovkám. Jedním z největších problémů, spojených se záchrannými pracemi, ale zůstávají půdní sesuvy. Ty ohrožují desítky vesnic. „Můžeme předpovědět směr bouře nebo množství deště, ale nemůžeme předpovědět, kdy dojde k sesuvům půdy,“ uvedl ve svém prohlášení místopředseda vietnamské vlády Trinh Dinh Dung.

INFO.CZ se v sobotu obrátilo na ministerstvo zahraničí s dotazem, zda se o iniciativě Česko-vietnamské společnosti jedná, případně, zda se na ministerstvu z pověření vlády či samostatně připravuje jiný druh pomoci katastrofou postiženému Vietnamu. Winter poslal žádost o pomoc na úřad vlády a premiérovi, což dokládá příslušnými kopiemi. První se žádostí odešla už zmiňovaného 20. října, další 6. listopadu. „Ministr Tomáš Petříček tuto žádost dosud neobdržel,“ napsala INFO.CZ mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

SDÍLET
sinfin.digital