Vláda chce zrychlit vysílání vojáků do ciziny a působení spojenců v Česku. Osud zákona má v rukou hnutí ANO

E15.cz, Pavel Otto

Po marném pokusu předchozí vlády se kabinet Petra Fialy vrací k ožehavému tématu rychlého vysílání vojáků a techniky do zahraničí a působení spojenců v Česku po dobu dvou měsíců bez souhlasu parlamentu. Prosazení návrhu bude velmi komplikované. Poslanci a senátoři by museli přijmout změnu ústavního zákona, jíž by se připravili o důležitou pravomoc.

Na protlačení úpravy potřebuje koalice Spolu a Pirátů se STAN nejméně tři pětiny zákonodárců v obou komorách. V Poslanecké sněmovně přitom vláda disponuje 108 hlasy. Pokud nepřesvědčí dvanáct opozičních poslanců, se záměrem narazí. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová pomoc nevylučuje.

„Návrh umožňuje vládě rychle a operativně vyslat vojáky do zahraničí či umožnit pobyt spojenců u nás na omezenou dobu šedesáti dnů v případě nenadálé bezpečnostní krize, jako byla loňská evakuace z Afghánistánu,“ řekla deníku E15 ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která nové paragrafy připravila na základě usnesení kabinetu. Návrh je dostupný v elektronické knihovně vládních materiálů. Termín zařazení předlohy na program jednání ministrů určí premiér.

Jako příklady mimořádných událostí rezort obrany zmiňuje osvobození rukojmích, mise v rámci sil rychlé reakce NATO nebo pomoc jiným státům s nezvladatelným přílivem migrantů. Za takových situací se vláda může dostat do časového tlaku, kdy musí během hodin či několika málo dnů rozhodnout o vyslání evakuačního vojenského speciálu, zvláštní zásahové jednotky a podobně. „Současný schvalovací proces takovou rychlost neumožňuje,“ potvrdila Černochová.

sinfin.digital