Vláda opět žádá poslance o prodloužení nouzového stavu. Komunisté jsou na vážkách

Výkonný výbor KSČM svému poslaneckému klubu doporučil, aby v pátek zvedl ruku pro prodloužení nouzového stavu. Ten aktuálně platný skončí v neděli 28. března. Vláda ho chce prodloužit o měsíc, v danou chvíli to ale vypadá spíše na nějaký kompromis. A klíčový bude podle všeho právě postup komunistů. Jejich předseda Vojtěch Filip přitom v úterý po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že komunisté prodloužení nouzového stavu odmítají.

„Požádal jsem členy našeho výkonného výboru o stanovisko z krajů. A informoval jsem prezidenta i premiéra o tom, že v pátek při jednání našeho stranického vedení byla většinová vůle nepodpořit nouzový stav. Chceme se ale chovat odpovědně, takže proto chci ještě jednou slyšet názory zástupců z jednotlivých krajů,“ řekl Filip v úterý deníku Právo. Dnes po jednání výkonného výboru byl ale donucen s viditelnými rozpaky ve tváři změnit postoj, výkonný výbor totiž poslancům KSČM doporučil, aby pro prodloužení nouzového stavu hlasovali.

Filip přiznal, že on sám prodloužení nouzového stavu nedoporučoval, rozhodnutí širšího vedení strany ho prý překvapilo. Lavírování komunistů, zjevný rozpor mezi špičkami strany a zástupci regionů, lze podle našich informací vysvětlit takto: zatímco vedení komunistů už nechce s premiérem o prodloužení nouzového stavu vyjednávat, neboť prostě nevěří, že dodrží svůj slib, což se jim také stalo v lednu, když požadovali otevření lyžařských areálů a prvního stupně základních škol, lidé z regionů se ještě pořád prostě bojí o zdraví své a svého okolí.

Netřeba připomínat, že věkový průměr členské základny komunistů je poměrně vysoký, jejich pozice tak může být zcela jistě autentická. Prostě se o sebe bojí. Filip bude s poslanci tudíž v následujících hodinách hledat optimální řešení situace, osobně se už nechal slyšet, že poslanecký klub doporučení výkonného výboru bude akceptovat. Podle našich informací to ale tak úplně jisté není, celá řada poslanců ruku pro prodloužení nouzového stavu zvednout nechce. Východiskem tudíž bude nějaký kompromis. Anebo volné hlasování komunistů.

Premiér Andrej Babiš přitom nepochybuje, že nejméně do Velikonoc musí platit všechny stávající restrikce, podle všeho tak můžeme očekávat prodloužení nouzového stavu o dva týdny. Debata se v pátek ve sněmovně určitě povede i o tom, kdy a za jakých podmínek se začnou otevírat základní školy. Podle ministra školství Roberta Plagy je plán návratu dětí do škol de facto připraven. Počítá s tím, že se školáci budou střídat na distanční a prezenční výuce, s plošným testováním, povinností nosit respirátory FFP2 či s očkováním pedagogických i nepedagogických pracovníků.

sinfin.digital