Vláda uklidňuje po slovech Zemana o islamistovi v Česku: „Bezprostřední riziko nehrozí.“

ČTK

12. 01. 2017 • 14:45

Premiér se s ministrem vnitra a zástupci zpravodajských služeb sešel v reakci na slova prezidenta Miloše Zemana, který ve středu řekl, že se v Česku pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle kabinetu neexistují informace o konkrétní aktuální hrozbě.

Sobotka uvedl, že na schůzce se hodnotila bezpečnostní situace Česka, bezpečnostní opatření i informace, které s nimi souvisejí. „Chci ujistit občany, že bezpečnostní složky pracují s maximálním nasazením na zajištění bezpečnosti občanů i České republiky jako takové. Zajištění bezpečnosti lidí je pro vládu absolutní prioritou,“ řekl.

Chovanec uvedl, že spolupráce zpravodajských služeb s policií je bezvadná, velmi dobrá je i kooperace se zahraničními partnery, kteří dobře hodnotí informace od českých rozvědek, kterou podle některých názorů mohla Zemanova slova poškodit.

„Mohu potvrdit, že neexistuje žádná nová informace, kterou bychom obdrželi v několika minulých týdnech o tom, že by se zhoršila bezpečnostní situace v ČR,“ řekl novinářům. Není podle něj důvod zvyšovat stupeň teroristického rizika.

Schůzka byla reakcí na středeční prohlášení prezidenta Miloše Zemana o tom, že se v Česku pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Sobotka na facebooku varoval, že zahraniční tajné služby by nemusely s českými sdílet tolik informací, pokud budou mít dojem, že nezůstanou utajené.

 

 

SDÍLET