Vláda utahuje šrouby. Schválila zákaz vycházení v noci a omezení prodeje

Čísla pozitivně testovaných na koronavirus půjdou zjevně ještě nějaký čas nahoru, na což vláda Andreje Babiše reaguje zpřísněním stávajících opatření. Hlavní změnou, kterou kabinet schválil v pondělí večer, je nepochybně zákaz vycházení v nočních hodinách. Ten platí od této středy do 3. listopadu, vždy od deváté večer do 4:59.

Po půl roce je to tady znovu: Podobně jako v březnu vláda rozhodla o zákazu volného pohybu lidí. Tentokrát omezení neplatí od půlnoci, ale už od 21:00 a končí vždy ve 4:59, a opět je z něj celá řada výjimek. Nevztahuje se na vás, pokud jdete do práce nebo míříte za svým podnikáním. A dále mají výjimku „činnosti k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví“ či poskytování sociální a zdravotnické péče. Praktický dopad bude nové omezení mít na lidi, kteří v daném čase chtějí vyvenčit psa. Ti smějí nanejvýš 500 metrů od svého bydliště.

Úplnému lockdownu se tedy vláda snaží stále vyhnout. Ještě stále ministr zdravotnictví Roman Prymula přitom v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že rozhodnou až úterní data. A že pokud se křivku pozitivně testovaných nepodaří zploštit, vláda bude muset – tvrdil Prymula – přijít s další sadou restriktivních opatření. „Pokud nevidíme odezvu na dosavadní opatření, znamená to, že nejsou dodržována,“ konstatoval. 

Tady se bojuje o život. Studenti medicíny pomáhají zvládat nápor na nemocnice

sinfin.digital