Vláda utahuje šrouby. Schválila zákaz vycházení v noci a omezení prodeje

Čísla pozitivně testovaných na koronavirus půjdou zjevně ještě nějaký čas nahoru, na což vláda Andreje Babiše reaguje zpřísněním stávajících opatření. Hlavní změnou, kterou kabinet schválil v pondělí večer, je nepochybně zákaz vycházení v nočních hodinách. Ten platí od této středy do 3. listopadu, vždy od deváté večer do 4:59.

Po půl roce je to tady znovu: Podobně jako v březnu vláda rozhodla o zákazu volného pohybu lidí. Tentokrát omezení neplatí od půlnoci, ale už od 21:00 a končí vždy ve 4:59, a opět je z něj celá řada výjimek. Nevztahuje se na vás, pokud jdete do práce nebo míříte za svým podnikáním. A dále mají výjimku „činnosti k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví“ či poskytování sociální a zdravotnické péče. Praktický dopad bude nové omezení mít na lidi, kteří v daném čase chtějí vyvenčit psa. Ti smějí nanejvýš 500 metrů od svého bydliště.

Úplnému lockdownu se tedy vláda snaží stále vyhnout. Ještě stále ministr zdravotnictví Roman Prymula přitom v neděli v Otázkách Václava Moravce řekl, že rozhodnou až úterní data. A že pokud se křivku pozitivně testovaných nepodaří zploštit, vláda bude muset – tvrdil Prymula – přijít s další sadou restriktivních opatření. „Pokud nevidíme odezvu na dosavadní opatření, znamená to, že nejsou dodržována,“ konstatoval. 

Tady se bojuje o život. Studenti medicíny pomáhají zvládat nápor na nemocnice

Kromě zákazu vycházení v nočních hodinách vláda přijala i omezení pro maloobchod. „Zakazuje se maloobchodní prodej, a to v neděli po celý den,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček. V ostatní dny týdne musejí být prodejny uzavřené od 20:00 do 5:00. Netýká se to lékáren či benzinek. Určitá omezení platí o pro farmářské trhy - omezuje se na nich konzumace i prodej části zboží a na čtyř stech metrech čtverečních nesmí být více než dvacet lidí. Prymula také apeloval na důslednější využívání práce z domova. V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně užívat antigenní testy na koronavirus. Cílem je odhalit nákazu a bránit šíření, řekl Prymula.

Důvodem pro přísnější opatření je fakt, že se situace nezlepšuje. Číslo R dle ministra zdravotnictví nadále dosahuje 1,4 a mobilita lidí klesla jen minimálně. „Zatím nevidíme pokles, který jsme v těchto dnech očekávali,“ řekl Prymula s tím, že se dosavadní opatření projevily jen nepatrně. Prymula si posteskl, že lidi nejsou příliš ochotní restrikce dodržovat. „Tudíž se blížíme hodnotám, které ohrožují kapacitu českého zdravotnictví,“ dodal. Na základě současných dat vláda dedukuje, že je v populaci až půl milionu pozitivních lidí.

Když to vláda voře, kde se dá, musí mít rozum alespoň lidé. Ale co když ho nemají?

Ministryně financí Alena Schillerová už odpoledne na svém twitterovém účtu uvedla, že kabinet schválil další rozšíření daňového liberačního balíčku. „Promineme zálohy splatné od 15. 10. do 15. 12. na dani z příjmů fyzických a právnických osob, zálohy na daň silniční splatné 15. 4., 15. 7., 15. 10. a 15. 12., a úroky z prodlení u DPH všem podnikatelům zasaženým krizovými opatřeními,“ uvedla.

Vláda také na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové schválila změny v Programu Antivirus. Do konce roku prodloužila Režim B. Resort tak chce podporovat udržení pracovních míst i u zaměstnavatelů, kteří jsou situací dotčeni nepřímo. „Pomůže subdodavatelům, kteří jsou závislí na firmách, které byly uzavřeny nařízením vlády. Může se jednat například o dodavatele restaurací, kteří kvůli jejich uzavření přicházejí o významnou část odbytu,“ uvedl resort.

V mezičase vláda a ministerstvo zdravotnictví spolu s armádou navyšují počet lůžek. Kulminační bod hospitalizovaných se blíží a řada nemocnic napříč republikou se pohybuje na hranici svých kapacit. Problém ale nakonec možná nebudou lůžka, nýbrž personál, který by se staral o nemocné. Aktuálně je nakažených přibližně 2600 lékařů, 6000 sester a 4500 ostatních zdravotníků. Podle České lékařské komory je každý den vyřazeno asi tisíc zdravotníků.

SDÍLET
sinfin.digital