Vláda za tři miliony propaguje rovnost. Čechy to ale vůbec nezajímá

20. 04. 2017 • 14:00

Její horká fáze odstartovala zkraje března, vrcholí právě nyní. Přesto vládní kampaň To je rovnost! zatím u veřejnosti nebodovala. Zásah publika je sice podle vlády dostatečný, minimálně reakce na sociálních sítích ale ukazují, že lidé kampaň buď nezaznamenali vůbec, nebo je klipy nezaujaly.

Dva muži se baví ve vlaku. „Takže ty jsi na rodičovské a žena šla do práce?“ ptá se jeden. „Chci být víc s dětmi, dokud jsou malé,“ odpovídá druhý. Jeho soused v kupé se podiví. „Táta na plnej úvazek. Tak to je síla!“ „Ne, to je rovnost,“ uzavírá dialog mladý otec.

Nějak takto vypadají videoklipy, které mají podpořit vládní kampaň To je rovnost! Ta si klade za cíl upozornit na problémy, které se můžou obejvit při snaze o sladění pracovního a rodinného života, nebo na domácí násilí. Spoty běžely v březnu v České televizi, od dubna je vysílá stanice Nova.

3300899:article:true:true:true

„Podobná kampaň může být jednou z cest, jak otevřít veřejnou diskusi na téma postavení žen a mužů v české společnost způsobem, který nebude podstatnou část společnosti odrazovat svou bojovnou rétorikou. Má-li se totiž situace českých žen zlepšit, musí se o to zasloužit celá společnost ve vzájemném dialogu,“ psal na blogu iniciativy Hate Free během úvodních dní horké fáze kampaně její mediální koordinátor Petr Bittner.

Zatímco iniciativa Hate Free v minulosti často budila kontroverze, účast „jejích“ lidí na dalším vládním projektu velkou pozornost nezajistila. O kampani se v jejím úvodu sice zmínila média i za českými hranicemi (psal o ní například slovenský Denník N), jinak ale lidi nechává chladnými.

3301011:article:true:true:true

Facebookovou stránku To je rovnost!, spuštěnou se začátkem kampaně v listopadu loňského roku, například sleduje jen necelých 2 200 lidí (samotné Hate Free přitom nalákalo přes 55 tisíc uživatelů). Ani ti se ale s aktivitou příliš nepřetrhnou. Příspěvky mají většinou do pěti komentářů, občas vůbec žádný. To příliš neodpovídá slovům o vzájemném dialogu.

Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády je se zásahem kampaně přesto spokojený. „Dosah kampaně v jednotlivých komunikačních kanálech stanovený projektem z Norských fondů se nám podařilo splnit. Z ohlasů na sociálních sítích, z ohlasů na naše mediální výstupy a z ohlasů ve face-to-face fázích kampaně lze říct, že se nám daří poukazovat na to, že mnohé každodenní otázky jsou otázkami rovnosti žen a mužů,“ prohlásil na dotaz INFO.CZ Bittner s tím, že indikátory typu návštěvnost webu, dosah sociálních sítí či sledovanost spotů na vyhodnocení teprve čekají.

Kampaň, kterou finančně podpořil i grant z Norska a celkem vyšla na 3 140 700 korun, poběží do konce dubna. S jejími výstupy ale odbor plánuje pracovat i dále. Chce je prezentovat v regionech prostřednictvím kontaktování klubů seniorů, mateřských a rodinných center či škol.

3300912:article:true:true:true

„Facebookový a twitterový účet bude nadále ve správě Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR a bude dál udržovat, aktualizovat a prohlubovat komunitu diskutujících na obou sociálních sítích,“ podotýká Bittner.

Konkrétní plán kampaně pro zbytek roku 2017 se však teprve připravuje. Otevřít další téma v oblasti rovnosti pohlaví chce vládní odbor v následujícím roce.