Vltava v Praze je zbarvená do ruda. Hasiči zatím neví, jakou látku do ní kdo vypustil

abe, raz

14. 08. 2017 • 20:39

Hasiči a chemici zasahují na pražském nábřeží. Řeka Vltava je tam v úseku mezi Mánesovým mostem a Národním divadlem zbarvená do rudé barvy. Původ znečištění zatím není známý. Podle mluvčího hasičů ale do vody někdo pravděpodobně nalil červenou barvu. Voda by podle něj neměla být nebezpečná.

„Naši chemici na místě udělali analýzu a zjistili, že ta látka není v databázi nebezpečných látek a že se pravděpodobně jedná o anorganický červený pigment, který se přidává do barev. Teď se radíme a zkoumáme, jestli se to z hladiny dá nějakým způsobem odstranit, nebo zda to necháme odtéct," uvádí pro INFO.CZ mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Rozbor vody bude ještě pokračovat, podle prvotních výsledků to ale nevypadá, že by látka byla nebezpečná pro životní prostředí nebo obyvatele Prahy. „Na místě je policie i zástupci magistrátu za životní prostředí a teď se radíme, co s tím. Určitě to není nebezpečná látka, která by ohrozila životní prostředí. Podle prvotní analýzy na místě to nevypadá, že by se jednalo o něco škodlivého," dodává Kavka

Server iDnes.cz s odvoláním na svědka události uvedl, že barvu nalili do řeky dva mladí muži a polili fasádu Mánesa, na které se také objevily cedulky s nápisem "Mánes krvácí".

Hladina řeky u Masarykova nábřeží u Mánesa odpoledne dostala sytě červenou barvu. "Naši chemici tam udělali rychlý rozbor. Zjistili, že ta látka není v databázi nebezpečných látek, a že by tedy neměla být životnímu prostředí nebezpečná," uvedl Kavka. Podle prvních analýz hasičů se dostala do Vltavy vodou ředitelná barva, která se v řece postupně rozpustí.

"Viděl jsem, jak dva kluci nalili naproti Tančícímu domu do Vltavy zhruba čtyři dvacetilitrové kýble červené barvy," řekl serveru iDNES.cz svědek události. Podle něj mladíci při odchodu ještě polili fasádu Mánesa, která byla také oblepena cedulkami s nápisem "Mánes krvácí".

SDÍLET