Volba nových členů Rady ČT se zamotává. Zvítězí zájmy Hradu, nebo se Faltýnek rozhodne jinak?

V úterý od 18:00 začnou poslanci řešit volbu nových členů Rady ČT. Oproti situaci před třemi týdny, kdy jsme o druhém kole volby psali naposledy, situace nabrala novou dynamiku. Na poslední chvíli se navíc kandidatury z osobních důvodů vzdal výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Pokud volební výbor na poslední chvíli nerozhodne jinak, budou poslanci čtyři nové radní vybírat z jedenácti kandidátů a kandidátek. Hlavní otázka zní takto: Jaká většina ve sněmovně vznikne poté, co KSČM vypověděla toleranci vládě Andreje Babiše?

Skončit to zítra může v dolní komoře jakkoli. Poslanci mohou zvolit všechny čtyři nové radní, vyloučit nelze „salámovou“ metodu, tj. že projdou například jenom dva s tím, že další dva (staro)noví radní se dovolí později, ve hře je ovšem také scénář, dle kterého se opět zvolit nikoho nepodaří. Celá volba má několik známých i méně známých proměnných, přičemž jednotliví aktéři nemají vždy totožné zájmy a cíle, v potaz je třeba vzít také sněmovní procedurální taktiku jednotlivých politických stran a především širší politický kontext.

K tomu poslednímu: pro všechny volby do mediálních rad v tomto volebním období platilo, že jim udávala tón aliance složená z hnutí ANO, SPD a KSČM. Většinou s posvěcením Hradu, jehož zájmy jsou právě především u České televize očividné a neskrývané. Jednoduše řečeno: Miloš Zeman už několik let explicitně tvrdí, že by měl být generální ředitel České televize Petr Dvořák odvolán. Otázka nyní ovšem je, jak se hnutí ANO a především předseda jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek (s předsedou Andrejem Babišem) zachová poté, co komunisté vládě toleranci vypověděli. Možnosti jsou dvě.

Buď jim Miloš Zeman vzkáže, že by nebylo tak nějak od věci některé záležitosti dotáhnout, a tudíž postupovat na základě dříve uzavřených dohod. V takovém případě by byl do Rady ČT nejspíš zvolen Jaroslav Kravka, což je bývalý televizní dramaturg, kterého do Rady ČT prosazuje KSČM. Kravka za komunisty už dříve kandidoval do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Připomeňme, že v Radě ČT před rokem skončila bývalá poslankyně KSČM Ivana Levá. Komunisté v Radě ČT od té doby nikoho nemají, v zájmu Vojtěcha Filipa je to pokud možno hned napravit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co když Faltýnek komunistům na ruku nepůjde?
  • A kteří kandidáti mají největší šanci na zvolení?
sinfin.digital