Všichni proti Babišovi. Změny EET mají skoro nulovou podporu

Info.cz

Změny elektronické evidence tržeb, které chce už zítra ve sněmovně předložit ministr financí Babiš, dělí koalici a nemají širší podporu. Premiér Sobotka postup vicepremiéra označil za chybný a tvrdí, že si tak sám EET rozbíjí. ČSSD úpravy předlohy nepodpoří. Koaliční lidovci chtějí ve sněmovně navrhnout vlastní změny, ty ale pro změnu odmítá Andrej Babiš. ODS a TOP 09 jsou zajedno, EET chtějí zrušit.

Koalice

Málokteré téma vyvolalo mezi koaličními stranami takové neshody. ČSSD narychlo navržené úpravy odmítá. Premiér Sobotka řekl, že si Andrej Babiš chybným postupem celý projekt sám rozbíjí, a už dřív vyjádřil obavu, že ministrův postup vyvolá lavinu dalších změn. „ČSSD nechce připustit, aby se z EET stal trhací kalendář. Pokládáme za chybu otevírat další a další možnosti, jak se EET vyhnout, neboť to popírá původní smysl zákona - narovnat podnikatelské prostředí,“ uvedl premiér. Navíc podle sociálních demokratů výjimky zvyšují korupční rizika. „Teď je to problém primárně ministra financí, ten by se měl rozhlédnout kolem a podívat se, co způsobil svými návrhy,“ řekl Sobotka na adresu Andreje Babiše.

Lidovci navrhují své změny. Podle nich by měli být vyňati všichni plátci paušální daně, prodejci na farmářských trzích a „ti, kteří si pouze přivydělávají“. Systém by se podle Bělobrádka měl vztahovat jen na poplatníky s obratem nad 414 tisíc korun. KDU-ČSL dnes návrhy představila ministrovi financí Andreji Babišovi, ten je ale odmítá.

Babiš chce, aby z evidence tržeb mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční příjmy do 250 tisíc korun, a také platby kartou v e-shopech. Novinky chce prosadit formou poslaneckého návrhů připojeného k jiné projednávané předloze.

Opozice

TOP 09 trvá na úplném zrušení zákona o elektronické evidence tržeb. Předseda strany, bývalý ministr financí Miroslav Kalousek novinářům řekl, že jeho strana chce systém, jehož účelem je „pouze buzerace“, zrušit nebo alespoň odložit jeho spuštění do voleb.

Opoziční ODS nepodpoří žádnou z navrhovaných úprav systému. Jedinou možností, jak zabránit chaosu, je podle předsedy ODS Petra Fialy zrušit EET jako celek.

KSČM zase usiluje o to, aby zákon nějakou dobu v praxi platil, byť bude nedokonalý, aby se ukázala jeho pozitiva a negativa, řekl předseda poslaneckého klubu strany Pavel Kováčik. KSČM podle něj považuje myšlenku EET za pozitivní. „Evidentně to provedení není až úplně brilantní,“ řekl.

Úsvit uvádí, že mimo jiné avizoval, že podpoří rozvolnění povinností EET zejména pro malé podnikatele. Už při projednávání samotného zákona o evidenci tržeb poslanci hnutí navrhovali limit jeden milion korun, což by byl limit pro plátce DPH. 

Zákon o evidenci tržeb vstoupí v účinnost ve čtvrtek, jako první začne elektronicky evidovat tržby zhruba 40 tisíc podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. 

sinfin.digital