Výbuch ve Vyškově: Vojákovi museli operovat oko, jeho kolegovi už nebylo pomoci

Vojenský policista zraněný při úterním výbuchu ve vojenské budově ve Vyškově je po operaci, na zraněné oko by měl vidět. Vyšetřování příčiny výbuchu stále pokračuje. ČTK to dnes řekl ředitel odboru komunikace ministerstva obrany Jan Pejšek. Při výbuchu jeden vojenský policista zemřel. Podle ministerstva obrany nešlo o úmyslný čin nebo útok a další exploze nehrozí.

Výbuch se ozval před 09:00 v budově Jugo, která částečně slouží jako ubytovna, ale i pro administrativu. Nastal ve veřejnosti nepřístupných sklepních prostorách, které využívala Vojenská policie.

Práce v Babišových drůbežárnách nešla vydržet, má ale pravdu, politici selhali, říká novinářka

„Voják je po operaci, podle všeho by měl na zraněné oko vidět,“ uvedl Pejšek. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára upřesnil, že muž leží na oční klinice a po operaci se zotavuje.

Příčiny exploze zatím nejsou známy, stejně jako to, co přesně vybuchlo. Média spekulují o tom, že šlo o granáty. Vyšetřování události už v úterý převzala armáda, zabývá se jím Vojenská policie za dozoru státního zástupce. Ještě neskončilo. „Ta část budovy, kde došlo k výbuchu, je stále uzavřená, do zbylé části se lidé už mohli vrátit,“ uvedl Pejšek. Stále podle něj také platí, že vyšetřování by mělo trvat v řádu dní.

Místo hned ráno zabezpečily záchranné složky. Podle vyškovského starosty Karla Goldemunda (ČSSD) nebylo potřeba nikoho evakuovat, protože výbuch nezasáhl do zástavby a nikdo ho ani neslyšel.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že šlo o nešťastnou událost, kterou je třeba důkladně vyšetřit. Současně varoval před předčasnými závěry. Vyjádřil lítost nad zmařeným životem. Politování nad událostí vyjádřil také náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Vojenská akademie ve Vyškově je vzdělávacím a výcvikovým zařízením ministerstva obrany. V areálu jsou vedle poslucháren a učeben i trenažéry pro dělostřelectvo, tankové jednotky, mechanické jednotky a potápěče, haly vzdušných sil s trenažéry a leteckou technikou a také sportoviště.

SDÍLET
sinfin.digital