Výměna manželek plná nadávek a násilí může mít dohru na sociálce. Nebylo by to poprvé

Info.cz

ziz

Populární televizní pořad Výměna manželek znovu poutá pozornost. V nové sérii se objevuje Jana, která žije v Německu a má dvě děti. Ačkoli tvrdí, že do pořadu šla, aby zlepšila vztahy s přítelem, dokazuje pravý opak. Pronáší nekonečný příval nadávek a v závěru nemá problém rozdávat rány. Druhá soutěžící mezitím popisuje nepořádek, který Jana doma má. Jak se žije dětem v českých rodinách a kdy špatné podmínky dosáhnou takové míry, že je nutné ratolesti rodičům odebrat? Diskuse, kterou pořad pravidelně otevírá, je znovu aktuální. INFO.CZ v článku popsalo, jak vůbec ochrana dětí v takových případech funguje.

Televize Nova, která pořad vysílá, už dříve informovala, že se na ni obraceli znepokojení diváci. Vyděsil je hlavně případ rodiny, která žila v neutěšených podmínkách na jedné z ubytoven. Rodiče v malém bytě kouřili, děti neměly vybudované základní hygienické návyky. Po návštěvě „sociálky“ se rodina podle dřívějších zpráv médií přestěhovala do lepšího bytu v Kolíně. Jak se rodině dnes daří a zda je stále pod dohledem sociálních pracovníků, nechtějí zaměstnanci místního odboru sociálně-právní ochrany dětí komentovat.

Dalším podrobným případem může už brzy být novější díl populární show, kde vystupuje Jana – matka bydlící v Německu, která sází jednu nadávku za druhou a nemá daleko k fyzické konfrontaci.

3265527:article:true:true:true

Vzruch ale vyvolávají i další případy, které televize odvysílala. A otevírají diskusi, jak funguje sociálně-právní ochrana dětí v Česku. Podle odborníků se v posledních letech posunula výrazně dobrým směrem, některé nešvary ale přetrvávají. A vedou k tomu, že část případů není v čas podchycena. „V Česku nedošlo k tomu, že by se vedla odborná debata o tom, co je podstatou sítě orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Je to ochrana, nebo dozor? A jak má být prakticky vykonávána? Z toho vyplývají různé problémy v praxi,“ říká pro INFO.CZ Ferdinand Raditsch, ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč v Květné u Poličky.

sinfin.digital