Vzpoura u Pirátů. Šéfovi kontrolního výboru se nelíbí zákaz hazardu, jde prý o podporu on-line sázení

10. 09. 2020 • 06:30
Plánovaný zákaz hazardu na území Prahy budí vášně. Návrh radní Hany Marvanové ze STAN má na první pohled podporu celé současné magistrátní koalice, ale mezi zástupci Pirátské strany se objevují kritické hlasy. Mimo jiné i kvůli tomu, že město kvůli zákazu přijde o stovky milionů korun, které směřují na sport a mládež. Proti tomu se ozval pirátský zastupitel z Prahy 1 a tamní šéf kontrolního výboru David Bodeček. Tomu se nelíbí, že zastupitelé nechtěli o nové vyhlášce diskutovat, přičemž sám čelil tvrdé kritice na sociálních sítích, že vyměnil podporu hazardu za vlivnou funkci.

„Dle mého názoru je více než zřejmé, že v případě přijetí navržené vyhlášky dojde k otevřené podpoře on-line sázení, kde jsou realizovány hry bez prakticky jakékoli kontroly. Hráči budou ‚vyhnání‘ do nelegálních kasin a do obcí v okolí Prahy. Vestec je pár metrů od hranic hlavního města Prahy. Diskuse na zastupitelstvu by třeba tyto mé domněnky vyvrátila, ale jak jsem psal. Bohužel pro ni nebyla politická vůle a prostor,“ uvedl ve velmi obsáhlém prohlášení na sociální síti Facebook.

Jen Praha 1 podle něj kvůli další regulaci hazardu přijde o zhruba 45 milionů korun ročně, což je zhruba roční příspěvek na chod Nemocnice Na Františku. „Hlavní město Praho, fajn, zajisti nám 50 mil. Kč ročně pro Nemocnici na Františku, která je využívána občany celé Prahy, ať se Praha 1 nemusí každý rok ‚doprošovat‘. To je těch 50 mil. Kč, na které bychom z logiky věci měli mít nárok z hazardu. Zajistíš nám to, pak se bavme ve spojení s provozovateli kasin o tom, co je nejvhodnější pro občany a jak eliminovat jakékoli patologické jevy způsobené hazardem,“ dodává pirátský zastupitel.

Bodeček přitom není zdaleka prvním komunálním politikem, kterému se zákaz takzvaných technických her, tedy především automatů, nelíbí. V nejnovějším díle podcastu Insider se do regulace tvrdě opřel řeporyjský starosta Pavel Novotný, který prohlásil, že předkladatelka návrhu Hana Marvanová je „zlobovaná“ provozovateli on-line her či loterijní společností Sazka. Návrh dlouhodobě kritizují i starostové Prahy 1 či Prahy 8.

Bodeček navíc upozorňuje, že není vůbec jisté, že magistrát výpadek peněz městským částem nakonec vykompenzuje, jak někteří jeho politici tvrdí. „Ideální by bylo i díky současné krizi v souvislosti s COVID-19, aby se projednávání minimálně o rok posunulo. Do té doby, aby minimálně kompetentní osoba z Hlavního města Prahy přišla s jasně vydefinovanými finančními prostředky, které pokryjí kompenzace nákladů a ztrát. Už vidím, jak ti, kterým se sáhne ve volebním roce do jejich rozpočtu, budou „prskat“,“ navrhuje.