Z vazby vyšel podnikatel viněný v obří dotační kauze. Svoboda ho stála 16 milionů, musel si půjčit

ČTK

lup

Podnikatel Daniel Ježek obviněný s dalšími 25 lidmi z údajných machinací s dotacemi v ROP Severozápad je na svobodě. Ústecký okresní soud ho po téměř tři čtvrtě roce propustil z vazby, řekl ČTK jeho advokát Michael Kis. Ježek byl ve vazbě jako jediný z obviněných. Složil kauci bezmála 16 milionů korun.

Soud vyhověl Ježkově žádosti o propuštění. Ve vazbě byl od loňského prosince. Krátce po rozhodnutí a vypořádání formalit podnikatel, který býval považován za vlivného člena ODS, opustil budovu soudu. Ještě předtím poděkoval. „Chtěl bych poděkovat soudci, hlavně obhajobě a chtěl bych poděkovat i státnímu zástupci, že jsem konečně po devíti měsících doma. Jinak bych chtěl říct, že se cítím nevinný a dokážu to,“ řekl Ježek. O tom, jak pobyt ve vazbě snášel, mluvit nechtěl. „Nebudu se k tomu ani vyjadřovat, protože ten, kdo to nezažil, to nedokáže ani pojmenovat,“ doplnil Ježek.

Dozorující státní zástupce Tomáš Minx nechtěl rozhodnutí soudu komentovat. Podle Kise stanovil soud Ježkovi pro pobyt na svobodě řadu podmínek. „Mezi ně patří dohled úředníka probační a mediační služby, být kontaktní na konkrétním telefonním čísle. Byla přijata záruka za vazbu, to znamená peněžitá záruka ve výši 15,8 milionu. Musí odevzdat pas a musí se zdržet kontaktu s konkrétní osobou,“ uvedl Kis.

Podle informací ČTK je tím člověkem Petr Kušnierz, který si odpykává v souvislosti s ROP Severozápad sedmileté vězení.

Ježek má kvůli trestnímu stíhání obstavené pozemky i bankovní účet. Na peněžitou záruku si podle Kise musel půjčit. „Nejedná se o peníze jeho, částečně poskytla na peněžitou záruku peníze jeho matka a část si půjčila jeho manželka z obchodní společnosti,“ doplnil Kis.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital