Za měsíc v Česku skončí mentolové cigarety, kuřákům zbudou jen ochucené alternativy

Vojtěch Kristen

21. 04. 2020 • 19:38

Čeští kuřáci se budou muset za měsíc rozloučit s mentolovými cigaretami. Právě ke konci května totiž začne naplno platit evropská legislativa, která tuto cigaretovou příchuť zakazuje. Tabákové společnosti sázejí na to, že lidé přesedlají na alternativní tabákové produkty – jich se zákaz příchutí netýká. 

Mentolové cigarety musí z pultů českých trafik zmizet do 20. května, kdy začíná platit směrnice EU o tabákových výrobcích, která prodej „mentolek“ zakazuje. Konec tohoto typu cigaret znamená nepříjemnosti nejen pro asi třetinu kuřáků, kteří podle výzkumu společnosti NMS Market Research mentolovým cigaretám holdují, ale i pro tabákové společnosti, jež si chtějí tyto spotřebitele udržet.

Tabákové firmy firmy proto doufají, že se zákazníci přeorientují na tabákové alternativy, jejichž příchutě evropská směrnice nijak neupravuje. Na trhu jsou k dispozici například ochucené elektronické cigarety, zahřívaný tabák nebo mentolové nikotinové sáčky.

„Přední výrobce British American Tobacco i s ohledem na tuto chystanou změnu vyvinul hned tři alternativní produkty určené dospělým kuřákům, které příchutě obsahovat mohou. Nespornou výhodou v této situaci je také fakt, že zmíněné produkty jsou podle řady studií a názorů odborníků pro uživatele potenciálně méně škodlivé, než je tomu při užívání tabáku konvenčním způsobem,“ říká ke konci mentolových cigatet Tomáš Tesař, šéf komunikace tabákové společnosti British American Tobacco.

Důvodem zákazu mentolových cigaret jsou studie, které naznačují, že mentol díky své chuti činí cigarety přitažlivější a představuje tak snadnější startovací můstek k cigaretám pro mladé lidi. Dříve byly „mentolky“ dokonce prodávány se zřejmým marketingovým sdělením, že se jedná o zdravější a bezpečnější alternativu ke klasickým cigaretám, což bylo později vyvráceno.

Evropská komise si od plné implementace tabákové směrnice slibuje, že díky ní klesne počet evropských kuřáků během pěti let asi o 2,4 milionu.  

SDÍLET