Žádná Modrá velryba se v Česku nevyskytuje, říká odborník. Dítě však přesto může dohnat k sebevraždě

„Modrá velryba, hra, před kterou varuje policie a která si našla cestu i do českého internetu. Také jste uvěřili a bojíte se o své děti? Pak se nebojte, vše je jinak, než se zdá,“ upozorňuje Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D., vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Co o ní a jejím nebezpečí soudí?

„Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Nguyenová a zároveň potvrdila, že by mohla souviset s úmrtími dětí v Česku: „Prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála.“ Narážela tím právě na smrt Veroniky Z. a Růženy C., které zemřely po střetu s vlakem minulou sobotu? Či tragickou smrt mladíka (†16) z Kladna po pádu z mostu?

Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji

Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci však tvrdí, že se Modrá velryba v České republice nevyskytuje: „Žádná hra tohoto typu v současnosti organizovaně realizována v ČR není, původně šlo o marketingový tah, který měl přitáhnout nové uživatele do konkrétních skupin na sociálních sítích. V současnosti má »hra« především podobu tzv.
memů či výzev k zapojení, zejména pak k napodobování a plnění vymezených úkolů.“

Chci hrát! I přes varování policie se české děti hlásí do sebevražedné Modré velryby

 
„Děti aktivně šíří obsah, který byl do komunit nahrán, s cílem přitáhnout k fenoménu nové fanoušky. Nejrychleji se samozřejmě šíří obsah, který je destruktivní – sebevraždy, sebepoškozování. Proto o tomto tématu děti také hodně diskutují, šíří materiály a věří, že něco podobného existuje. Mohou proto také napodobovat to, co šíří, vyzkoušet si, zda jsou schopny výzvě vyhovět," tvrdí Kamil Kopecký a dodává:„Komunity, které jsou postaveny na bázi "modrých velryb", jsou samozřejmě nežádoucí, nicméně největší skupiny zaměřené na tento fenomén jsou již v současnosti zablokovány.“

SDÍLET
sinfin.digital