Žádný mazaný plán, pouze šlendrián. Zeman vysvětlil v dalším dopisu, co myslel svým stanoviskem ke snížení daní

Když INFO.CZ v týdnu upozornilo, že stanovisko prezidenta Miloše Zemana ke snížení daní, může znamenat veto zákona, někteří experti to odmítali s tím, že jde o „mazaný“ plán, kdy hlava státu zákon neodmítla, ale zároveň své vyjádření úmyslně zkomplikovala. Ve skutečnosti šlo ovšem o šlendrián, což dokazuje druhý Zemanův dopis, který zaslal předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi. V něm vysvětluje, co svým vyjádřením myslel.

„Vzhledem k tomu, že zvolená formulace mého dopisu je v současné době předmětem mylné interpretace v rámci veřejného prostoru, rozhodl jsem se jej doplnit níže uvedeným způsobem,“ píše hlava státu v dopise a zdůrazňuje, že si přeje, aby zákon začal platit už od 1. ledna 2021.

„Motivem mého takto zvoleného postupu je umožnit vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů ještě v prosinci 2020 a jeho následnou účinnost již od 1.1.2021, což jistě přispěje k vyšší přehlednosti právní úpravy a umožní lepší orientaci adresátům právní normy v jejich právech a povinnostech. Nevyužil jsem tak v plné míře lhůtu 15 dnů, která je mi jinak jako prezidentovi republiky dána právě ustanovením čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky,“ dodává Zeman.

Někteří právníci, které oslovilo INFO.CZ a následně i další média, potvrdili, že původní dopis může znamenat veto zákona, což by mohlo způsobit problémy, pokud by snížení daní doputovalo před Ústavní soud. Někteří senátoři a poslanci už dali najevo, že Ústavní soud o přezkum požádají.

sinfin.digital