Záhada Kremlíkova bytu. Zjevně stál o milion víc než bývalý ministr tvrdí

Info.cz

Cena bytu bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka byla podle webu Seznam Zprávy o milion korun vyšší, než se původně uvádělo. Podle právníků, které zpravodajský portál cituje, mohlo jít o manévr, který měl snížit daňový odvod za převod nemovitosti.

Kremlík koupil během svého působení ve vládě byt na pražském Strahově za 14,4 milionu korun. Exministr si na něj podle svých dřívějších vyjádření půjčil sedm milionů korun od banky a více než osm milionů korun od rodičů. Následně však v průběžném oznámení o majetku uvedl, že mu zbytek peněz půjčil advokát Gabriel Achour, na což upozornil server iRozhlas.

Podle Seznam zpráv ovšem skutečná cena bytu byla 15,9 milionu korun. „Ve vzduchu“ tak létá více než milion korun. „Požadavek na rozdělení kupní ceny na vybavení bytu a byt se v praxi děje. Někdy proto, aby kupující mohl snížit kupní cenu bytu. Snížená cena má pak vliv na výši daně z nabytí nemovitých věcí a je to možnost, jak daňovou povinnost snížit,“ uvedl pro Seznam Zprávám Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner.

Sám ministr odmítá, že by se dopustil čehokoliv nekalého a říká, že transakce byla zcela v režii realitní kanceláře. „Budí to podezření, že mohlo dojít ke snížení kupní ceny nemovitosti, a tudíž ke snížení daňové povinnosti,“ řekl Petr Balcar ze Společné advokátní kanceláře Balcar, Hroužek, Veselý, Zelenková.

sinfin.digital