Zahraniční služba je v době covidu fit

Vít Dostál

Vít Borčany

Dnes začala porada velvyslanců. Kvůli komplikacím spojeným s pandemií covid-19 se koná online a nikoli jako obvykle po roce, ale po více než 16-měsíční přestávce. Jako každý rok připravila Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) přehled informací o českých velvyslancích a velvyslankyních. Vycházeli jsme z dat, která o sobě sami prozradili na oficiálních stránkách českých zastupitelských úřadů.

Dobrou zprávou je, že podle oficiálních informací Ministerstva zahraničních věcí chybí český velvyslanec jen v Chorvatsku, Švédsku a Libanonu. V této době, kdy čeští občané potřebují funkční zahraniční službu, se můžeme těšit zprávou, že diplomacie na nejvyšších místech je kapacitně zabezpečená.

Navzdory pandemii se dařilo ambasadory v obvyklé míře střídat. Od předloňského léta došlo k 22 rotacím. Na obsazenosti a počtu střídání je vidět, že prezidentovi, ministrovi zahraničních věcí a předsedovi vlády se daří při nominacích najít společnou řeč. Doba vleklých handrkování a blokací je zdá se pryč, anebo neshody tolik nepronikají na veřejnost.

Mírný pokrok v mezích české zahraniční politiky

sinfin.digital