Zátah na myslivce. Policisté při honech zkontrolovali 1200 lidí

Přibližně 1200 lidí zatím zkontrolovali policisté na Vysočině při podzimních mysliveckých honech. Nezjistili žádné zásadnější pochybení. Policisté u účastníků naháněk kontrolují, zda nepili alkohol, dále stav zbraní a lovecké doklady. Letos zatím takto prověřili téměř pět desítek honů, uvedla policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková.

Policisté se na kontroly myslivců zaměřili i dnes. "Na Jihlavsku to byly dva hony. Na nich jsme zkontrolovali 40 myslivců, u všech jsme provedli orientační dechové zkoušky, zkontrolovali všechny doklady, které mají mít, což jsou zbrojní průkazy, průkazy zbraní a lovecké lístky," uvedla mluvčí. Policisté podle ní nezjistili žádné pochybení.

Soumrak venkovských hospod?

Podle Čírtkové se v posledních letech přístup účastníků naháněk zásadně změnil. Zatímco v minulosti bývalo jejich součástí popíjení alkoholu, nyní je situace jiná. "Všichni jsou zodpovědnější a nikdo si to nedovolí. Za poslední tři čtyři roky jsme měli naprosté minimum takových případů. A většinou se jednalo o zbytkový alkohol," řekla.

Podle ní policisté pečlivě kontrolují i technický stav zbraní. "Pokud zjistíme, že její stav je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva," uvedla Čírtková. Policisté mohou při zjištění nedostatků nařídit zaplacení pokuty do 5000 korun.

Letos policisté na Vysočině prověřují prozatím jeden případ střelného poranění. Stal se na Jihlavsku začátkem listopadu při honu, kterého se zúčastnilo šest desítek myslivců a honců. Pětapadesátiletou účastnici honu zasáhl po výstřelu odlétnutý brok do ruky. Záchranáři ji vrtulníkem přepravili do jihlavské nemocnice. Policisté provedli u všech účastníků honu dechové zkoušky s negativními výsledky.

"Zajistili jsme zbraně účastníků honu, z nichž se v době poranění ženy střílelo, a odeslali je na odbornou expertízu. Případ prověřujeme pro podezření z přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedla Čírtková. Dodala, že v souvislosti s případem policie zatím nikoho neobvinila.

SDÍLET
sinfin.digital