Zažaloval ČT a uspěl. Do debat si zvou hlavně státní zástupce, advokáty a soudce opomíjí, tvrdí Vlk

Eva Paseková

Advokát Václav Vlk za Unii obhájců úspěšně žaloval Českou televizi (ČT) kvůli tomu, že spolku odmítla poskytnout informace o hostech v pořadu Otázky Václava Moravce. Jaká byla motivace obhájců? Podle Vlka zve ČT do debat ze zástupců stran trestního řízení hlavně státní zástupce, zatímco advokáty i soudce často opomíjí.

Z jakého důvodu Unie obhájců zjišťovala, kolik advokátů, státních zástupců nebo soudců vystupovalo v pořadu Otázky Václava Moravce?
Vrátím se trochu zpět. V médiích je poskytován poměrně velký prostor odborníkům. Můžeme číst a vidět názory ekonomů, lékařů, stavitelů a dalších. Právu se média dříve dlouhodobě věnovala hlavně na úrovni trestního řízení ve smyslu koho kdo kde zabil a jaký trest za to dostane. Odborné otázky ve veřejném prostoru nebyly, i když se o to například Advokátní komora snažila. Zlom nastal v roce 2013 po pádu Nečasovy vlády. Nás nejvíc mrzelo, že se tomu jako veřejnoprávní médium nevěnuje právě Česká televize.

Co se tedy stalo po pádu Nečasovy vlády?
Najednou se všichni „zbláznili“ a média objevila, že existuje trestní politika, že existuje státní zastupitelství, trestní řád a práva občanů. Média se tomu začala věnovat. Bohužel tím způsobem, že místo toho, aby si zvala lidi, kteří k tomu mají co říct, tak začala zvát pouze represivní složku trestního řízení. V rámci toho nám vadí i druhá věc. Tou je významná ostrakizace advokacie. Ve světě jsou advokáti bráni jako významná součást justice a reprezentanti občanů. Říkají, co chybí a justice na to reaguje. Tento bod ČT také hodně vynechávala.

ČT tedy podle vás upřednostňuje zvaní státních zástupců před advokáty?
Upřednostňuje státní zástupce před advokáty, ale i před mocí soudní. Jediný, kdo stojí na straně občana nebo jiného subjektu, je jeho právní zástupce. Proto je samostatný. Tak to v každém kvalifikovaném státě funguje. My jsme to zredukovali z našeho veřejného úhlu na tu jedinou otázku: Je vinný, nebo nevinný? Říkali jsme si, že se nám to třeba jenom zdá, a proto jsme dotazem na Českou televizi chtěli zjistit, jak to doopravdy je. A se zlou jsme se potázali. Proto jsme se obrátili na soud. A obáváme se, že až ty výsledky dostaneme, tak se potvrdí to nejhorší. A to je to, že objektivní žurnalistika nabyla objektivní žurnalistikou. Ale žurnalistikou podporující jenom jednu stranu konfliktu a jednu stranu vidění světa. Aniž by se vnímalo to, co v trestním řízení skutečně chybí. A teď na to můžeme navázat. Vidíme znovu stejnou situaci a to je problematika, která nás tíží víc, než zásahy do politické moci cestou trestní. Je to problematika trestně právní politiky ČR. Zejména přílišná kriminalizace jednání, preference výkonu trestu a preference nejhorších možných modelů, které ve finále přináší zmnožování trestné činnosti, zátěž státního rozpočtu a likvidaci rodin.

sinfin.digital