Že nás v práci nahradí stroje, je nesmysl. Vznikají tisíce nových pozic, o kterých jsme neměli tušení, říká Tomáš Vránek

Info.cz

Česká společnost ICE Industrial Services, součást MTX Group, patří k inovátorům ve svém oboru, když se zaměřuje na průmyslovou automatizaci. Její zakladatel, podnikatel Tomáš Vránek, vede společnost velmi progresivně, aby byla konkurenceschopná nejenom v Česku, ale hlavně v Evropě a ve světě. „Lidé by se měli po stoletích přestat přizpůsobovat strojům, ale stroje by se měly přizpůsobovat lidem,“ říká Vránek v rozhovoru.

Jak vás ve vaší práci ovlivnil a nadále ovlivňuje covid pandemie? Museli jste nějak upravit to, jakým způsobem funguje ICE?

Nářků na covid, si myslím, že už mají všichni plné zuby, podíval bych se na to trochu z jiného pohledu - slyšel jsem takové pěkné zhodnocení od jednoho předního českého implementátora cloudových služeb – ty nejlepší firmy v cloudu byly už před covidem, průměrné firmy na něj přecházely v průběhu krize a ty špatné na něj přechází až teď, nebo to vůbec neplánují. No a my jsme v cloudu byli už dávno, takže nás samozřejmě covid ovlivnil, ale když jsme dělali dotazník ve firmě, tak nás naši lidi ohodnotili, že jsme krizi zvládli na jedna mínus.

Hodně se zaměřujete na automatizaci „těžké“ práce. Kdo je vaším typickým klientem? Jsou to velké či menší společnosti, v jakém odvětví pracují?

Dodáváme napříč průmyslovým spektrem a věřím, že to byl právě jeden z důvodů, díky kterému jsme krizi zvládli poměrně elegantně. Dodáváme opravdu pro rozličné portfolio společností – Scania, Amazon, Kronospan, Porsche, Strojmetal, Kästle. Od výroby lyží, přes kovárny až po výrobu nákladních automobilů.

Hodně se mluví o tom, že stroje nahradí ve spoustě pracovních míst lidi, kteří tak o svou práci přijdou. Jak vidíte v tomto ohledu budoucnost?

To je, s prominutím, úplný nesmysl. Je to stejný nesmysl, jako když lidé při průmyslové revoluci ničili stroje, protože berou lidem práci, anebo když lidé říkali, že nepotřebujeme automobily, ale silnější koně. Vznikají tisíce nových pracovních pozic, o kterých před pár lety nikdo neměl ani tušení. Ještě před pár lety o pozici vývojář mobilních aplikací neměl nikdo ani tušení.

Zůstanou v průmyslu i tak práce, které stroje ani v budoucnu vykonávat nebudou?

Záleží, jak daleko do budoucnosti se díváte. Když popustím uzdu své fantazie, tak jsem přesvědčený, že se navíc brzy budou automatizovat obory, které moc lidí neočekává. Například taková práva. Myslím si, že umělá inteligence si brzy dokáže nastudovat všechny zákony, všechny judikatury a podle toho určit, co je správně podle práva. Tak jako nyní již existují softwary na kontrolu pravopisu, nebo stylistiky. Lidé by se měly po stoletích přestat přizpůsobovat strojům, ale stroje by se měly přizpůsobovat lidem. Tak, aby převzaly od lidí fyzicky náročnou či nebezpečnou práci, která ničí lidem zdraví. Od fyzicky náročných činností až opakované strojové činnosti. Lidé by se měli přesunout do kreativních a organizačních činností. Moderní výroba je o vyšší úrovni součinnosti lidí a strojů, ne o nahrazení lidské práce stroji. Velkou roli tu hraje průběžná rekvalifikace lidí, kterou také poskytujeme.

Fungujete primárně na Vysočině, kde jste se stal v roce 2019 EY Podnikatelem regionu. Plánujete nějak více expandovat ať už po ČR nebo do zahraničí?

Ve Žďáru máme naší největší pobočku, nicméně máme 11 poboček po celé republice a nyní, i v krizi, otevíráme v Liberci dvanáctou. V minulých dvou letech jsme dodávali do 30 zemí světa a náš export tvoří v průměru 60% našeho obratu. Právě díky našemu působení „v cloudu“ geografická lokalita nehraje zas až takovou roli a v podstatě bereme celou Českou republiku jako jednu velkou kancelář, odkud dodáváme služby špičkových českých odborníků do celého světa.

Dočetl jsem se, že plánujete vytvořit speciální akademii na rekvalifikaci zaměstnanců. V jaké je to fázi a můžete tuho snahu specifikovat?

Tu už provozujeme více než dva roky, jmenuje se Industrial Academy a nabízíme veřejnosti i našim zákazníkům, že dokážeme zvýšit kvalifikaci jejich lidí a právě, pokud by díky automatizaci zanikla nějaká pozice, nahradit ji novou. Typický příklad je obsluha strojů, kterou nahradíme robotem. Dokážeme pak obsluhu vyškolit například na údržbáře robotů, nebo na úroveň základního programování robota, což je činnost srovnatelná se složitější hrou na mobilu.

V tiskové zprávě říkáte, že se chcete stát lídrem v oboru automatizace v ČR a v Evropě. Jste docela mladá firma z roku 2021. Máte nějaký časový horizont, ve kterém chcete dotáhnout tu evropskou špičku.

Věřím, že už teď po osmi letech existence jsme jedním z předních českých hráčů automatizace průmyslu. Jsme ambiciózní a plánujeme mít kolem roku 2025 obrat kolem tři čtvrtě miliardy, čímž bychom se stali špičkou v České republice. Tím myslím obratově, nicméně pořád bychom byli výrazným exportérem, s exportem zhruba 60 % obratu, čímž bychom se zároveň stali významnou konkurencí i pro světové automatizační firmy.

Jste z hokejového prostředí a celý život máte spojený se sportem. Co vám sport dal do byznysového prostředí?

Nejspíš umět zvládat diskomfort a samozřejmě umět existovat a spolupracovat v týmu lidí. Hokejové prostředí je obzvlášť specifické – surové, drsné, upřímné, čestné. Mám na něm rád, jak se tým dokáže přepnout z nálady drsných vtípků v surovém prostředí kabiny na super profesionální výkon před tisíci lidmi na ledě. Tak chceme působit taky. Dělat špičkové hi-tech stroje na světové úrovni, ale pořád si zachovat tu zábavu, bláznivost a umění nebrat se moc vážně.

sinfin.digital