Zeman chce zrušit Senát, nebyl by ani proti snížení počtu poslanců

urm

Prezident Miloš Zeman se dnes v rozhovoru pro Radiožurnál vyslovil pro zrušení Senátu. „Zrušení Senátu je skvělá myšlenka,“ odpověděl na otázku moderátora. Podle svých slov není ani proti snížení počtu poslanců, které mimo jiné navrhuje SPD Tomia Okamury. Ten si přeje snížení počtu poslanců z 200 na 81, podobně jako šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který již mimo jiné vyzval k zahájení jednání o zrušení Senátu.

Zeman rovněž potvrdil, že Babiš bude jediný, kdo dostane šanci složit novou vládu, bez ohledu na počet pokusů, které zaručuje ústava. Podle něj je ovšem nemožné sestavit funkční většinovou vládu, přestože jednání jsou teprve na začátku. „Nevidím možnost, jak se dobrat ke stabilní většinové vládě. Ani bych si to nepřál. Nakonec vaše vláda nic neudělá. To je nebezpečí, které u jednobarevné vlády nehrozí,“ uvedl.

Babiš zatím do státníka nedorostl. Nechápe, že už není v byznysu. Komentář Vratislava Dostála

Jednání o nové vládě jsou podle Zemana stále na začátku a konečná podoba vlády může být jiná než menšinová. „Všechny slepice říkají, že to tomu kohoutovi nedají. Když slepice oběhne dvě až tři kolečka, tak ten kohout na ní dolehne. I ta slepice má svojí důstojnost, kdyby neuběhla tři kola, tak by se cítila jako slepičí prostitutka. Po třech kolech je to v pořádku,“ řekl.

Prezident také podpořil, aby post předsedy Poslanecké sněmovny získalo hnutí ANO, přestože se o něj chce ucházet i předseda ODS Petr Fiala. Ten ovšem podle Zemana nezískal dostatek hlasů ve volbách, aby se mohl o takový post ucházet. „Umožňuje jim to (volební výsledek ODS), aby kandidovali na místopředsedu,“ doplnil a zdůraznil, že by ANO klidně mohlo ve vedení sněmovny obsadit všechny místopředsednické posty, byť to neudělá.

SDÍLET
sinfin.digital