Zeman je v němém úžasu z rozsudku v kauze Rath. Diskutovat o vině má za nepatřičné

Prezident Miloš Zeman se v projevu před nově jmenovanými soudci podivil vývoji v kauze údajné korupce kolem exposlance Davida Ratha. Fakt, že ho policisté přistihli s miliony korun, považuje hlava státu za dostatečný. Diskuze o vině proto podle Zemana nejsou na místě. Pražský vrchní soud zrušil v kauze na konci loňského roku rozsudek nad Rathem kvůli nezákonným odposlechům.

Zeman při projevu k soudcům poznamenal, že se kdysi jako právní laik zeptal jedné z vysokých představitelek soudnictví, co si myslí o sjednocení judikatury. Odpověděla mu prý, že tomu tak nemá být, protože každý soudce rozhoduje podle vlastního vědomí a svědomí.

Zeman ale dnes podotkl, že stejně jako jsou potřeba jednotná dopravní či sportovní pravidla, je nutné, aby i rozhodování soudců bylo průhledné a předvídatelné.

Tanec s procedurální korektností v kauze Rath. Komentář Bohumila Pečinky

„Někdy i my, právní laici, stojíme v němém úžasu před některými rozhodnutími, jako například teď pane ministře (Roberte Pelikáne) v kauze Rath. Skoro se mi zdá, aniž bych se vměšoval do soudního rozhodnutí, že když u někoho najdeme v krabici od vína šest nebo sedm milionů korun, jsou diskuse o jeho vině či nevině poněkud nepatřičné,“ řekl Zeman.

Sedm milionů korun v krabici od vína nesl Rath, když ho v polovině května 2012 v Rudné u Prahy zatkla policie.

Jak politologové vidí šance Zemana v nadcházejících prezidentských volbách?

Pražský vrchní soud zrušil v kauze exhejtmana loni před vánočními svátky rozsudek kvůli nezákonným odposlechům, které u nového řízení před Krajským soudem v Praze nepůjdou použít jako důkaz. Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes podalo ministrovi spravedlnosti podnět k podání stížnosti kvůli zrušení verdiktu. Pelikán už v neděli avizoval, že stížnost Nejvyššímu soudu v nejbližších dnech podá.

SDÍLET
sinfin.digital