Zeman selhal, Babiš už jen uplácí voliče. Dělá to jako Fico v době největší slávy, míní politolog

Okurková sezóna je možná ideální chvílí pro pokus o politickou bilanci. Jak si stojí jednotliví političtí aktéři před podzimními krajskými a senátními volbami, do jaké míry zvládli poslední výzvy, jaké jsou jejich vyhlídky a co lze celkově čekat od letošního podzimu? Nejen o tom jsme hovořili s politologem Ladislavem Cabadou.

Nový impuls do české politiky nevnesla jarní koronavirová krize, natož letní prázdniny. Několik týdnů před říjnovými krajskými a senátními volbami – ostatně to lze říct o celém období vlády Andreje Babiše – je politický terén zablokovaný. Máme zde jednoho hegemona, levici v úpadku a roztříštěný střed a pravou část stranického spektra. Politika je v Česku bez zjevné dynamiky, bez nových impulsů a témat. Nikdo nebyl schopen přijít s nějakou strategickou iniciativou, pokud tady někdo nastoluje agendu, politické strany to většinou nejsou.

Tak by mohl znít v základních obrysech rozbor aktuální politické situace. „Souhlasím s tím, že zejména v posledních dvou týdnech je tak říkajíc mrtvo, klasická dovolená,“ komentuje situaci politolog Ladislav Cabada. „Kvůli COVID-19 a výzvám zejména z exekutivy, abychom dovolené trávili a peníze utráceli v Česku, je možná trochu více pozornosti než jindy věnováno tomu, kde který politik tráví dovolenou, ale žádné zásadní téma se v politickém či veřejném diskursu neobjevilo,“ míní Cabada.

Posledním podstatným momentem bylo navýšení schodku státního rozpočtu o 500 miliard. V danou chvíli se obě koaliční strany přou, a zároveň se v tom také shodují, kolik vláda přidá penzistům. Velkým tématem příštích měsíců skoro jistě bude také jádro a dostavba Dukovan. „Ano, obě vládní strany využívají metodu slibů v rámci příprav na krajské volby i dlouhé kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční nejpozději za patnáct měsíců. V situaci, kdy se stát, respektive jeho obyvatelé zadluží na dlouhá desetiletí, je to tragické,“ glosuje situaci Cabada.

Zároveň je podle něj i nadále zjevné, že vláda není schopná rychle a efektivně reagovat na skutečné výzvy. „Je pro mne třeba nepochopitelné, proč se dosud nerozhodla pro testování na COVID-19 zdarma, když kvůli tomuto viru na jaře téměř zcela zastavila ekonomický i společenský život v Česku,“ uvažuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Co se týče Dukovan, chybí mu zejména seriózní a veřejně prezentovaná studie a debata týkající se možných alternativ pro zajištění potřebných zdrojů k pokrytí energetické spotřeby i bezpečnosti ČR.

„Současně jsem velmi skeptický ohledně zveřejnění maximální ceny investice, seriózní analýzy jasně ukazují, že podobné projekty, které nyní běží či byly ukončeny, byly a jsou výrazně dražší. Nevím, zda se více obávat následného předražení stavby, anebo toho, že se jedná o způsob, jak do hry vtáhnout aktéra ochotného z politických důvodů realizovat dostavbu Dukovan za dumpingovou cenu výměnou za posílení vlivu na českou ekonomiku a politiku,“ uvažuje Cabada.

Pře o Huawei v Česku nic neřeší. Budování 5G sítí brzdí ministerstvo a ČTÚ, říká Sedlák

sinfin.digital