Zemřel duchovní otec Pelíšků. Spisovateli Petru Šabachovi bylo 66 let

Ve věku 66 let zemřel spisovatel petr Šabach, který je autorem humoristických románů a povídek. Mezi ty nejslavnější patří sbírka Hovno hoří, která se stala předlohou pro film Pelíšky. Informaci novinářům potvrdil Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka, které Šabachovy knihy vydává.

Nakladatelství Paseka o úmrtí informoval syn spisovatele Jan Šabach. „Petr Šabach zemřel doma, jak si přál. Na jeho přání bude rozloučení bez obřadu, jen v rodině," uvedl Růžička.

Šabach přispíval povídkami do časopisů od 70. let, otiskla je například Mladá Fronta, Práce, Tvorba a další. Brzy se ale začal zaměřoval na novely, které stavěl formou sledu dílčích příběhů. Texty byly mnohdy částečně autobiografické a vycházely z anekdoty nebo hospodského vyprávění.

Na otázku, zda se psaní naučit, kdysi odpověděl: „Řemeslo se naučit dá. Je to jako se vším. Taková maličkost na okraj je talent..."

3201082:article:true:true:true

Šabach se tematicky zaměřoval hlavně na 50. a 60. léta a na každodenní život lidí v Československu. „Doba to byla zajímavá a sexy, takže si o ní moje generace nadšeně vypráví, jenomže pozor. Jsme ročníky, které mohly teoreticky padnout ve Vietnamu, kdybychom se teda narodili v Nevadě, a to jsme si tenkrát neuvědomovali. Ledacos mi v mládí nedocházelo, což se mi tuhle potvrdilo u četby Allana Ginsberga," prohlásil dříve Šabach.

Zfilmování se dočkalo hned několik jeho děl. Už v roce 1993 vznikl podle jeho novely muzikál Šakalí léta, který stejně jako další filmy režíroval Jan Hřebejk. Poté přišly Pelíšky (1998), Pupendo (2003), U mě dobrý (2008) a naposledy Občanský průkaz Ondřeje Trojana (2010).

SDÍLET
sinfin.digital