Život na deseti metrech čtverečních. Miliony Čechů se mačkají v bytech jako sardinky

Takřka čtvrtina českého národa žije ve stísněných podmínkách. „Zhruba 20 procent běžné populace, tedy 16 procent domácností, žije v přelidněných bytech,“ stojí dle Lidových novin ve zprávě o rodině, kterou se bude zabývat vláda.

Podle statistického úřadu Eurostat je domácnost přelidněná, pokud je obytná plocha na osobu menší než 10 metrů čtverečních. V takových podmínkách žije ve zprávě o rodině, kterou se bude zabývat vláda, zhruba dvacet procent běžné populace v Česku. Ve srovnání s jinými evropskými státy s přelidněností bytů se Česko dostalo zhruba do poloviny žebříčku.

Islámští teroristé nás honí po ulicích jak zajíce, EU paralyzuje korektnost, říká velvyslanec Kmoníček

Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd nicméně tvrdí, že takto univerzálně nelze státy porovnávat, protože každý má své standardy bydlení. Výzkumy dle něj navíc ukázaly, že Češi jsou s bydlením spokojení. To ostatně potvrdil i Eurostat. V Česku naměřil mírně nadprůměrnou spokojenost s bydlením.

„Je historickou skutečností, že během socialistické sféry se stavěly byty malé,“ nabízí možné vysvětlení mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.  

SDÍLET
sinfin.digital